Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. júla 2014

Malajzia rokuje o prímerí v okolí trosiek havarovaného boeingu 777



Žena prezerá trosky lietadla Boeing 777 na poli pri obci Rozsypne na východe Ukrajiny 18. júla 2014.



Zdieľať
Žena prezerá trosky lietadla Boeing 777 na poli pri obci Rozsypne na východe Ukrajiny 18. júla 2014. Foto: TASR/AP
Kuala Lumpur 28. júla (TASR) - Predstavitelia Malajzie sa usilujú sprostredkovať prímerie medzi proruskými separatistami a ukrajinskou vládou v oblasti na východe Ukrajiny, kam sa 17. júla zrútilo dopravné lietadlo Boeing 777 spoločnosti Malaysia Airlines. Informovala o tom dnes agentúra DPA.


Šéf malajzijského špeciálneho vyšetrovacieho tímu Khairil Hilmi Mokhtar v holandskom meste Utrecht uviedol, že prímerie by malo platiť pre oblasť v okruhu 35 kilometrov od miesta, kde sa našli trosky lietadla.

"Rokovania stále pokračujú," uviedol Mokhtar pre malajzijskú tlačovú agentúru Bernama. "Našou prioritou je zabezpečiť vyzdvihnutie všetkých trosiek lietadla a to, aby vyšetrovanie havárie prebehlo čo najrýchlejšie," dodal šéf malajzijských vyšetrovateľov.

Vládny zdroj v malajzijskej metropole Kuala Lumpur vyslovil nádej, že sa dohodu o prímerí medzi proruskými separatistami a ukrajinskou vládou podarí dosiahnuť ešte pred stredajšou návštevou malajzijského premiéra Najiba Razaka v Holandsku.

V nedeľu Razak oznámil dohodu so separatistami, podľa ktorej budú mať vyšetrovatelia zabezpečený prístup na miesto nešťastia. Prudké boje medzi separatistami a ukrajinskými vládnymi jednotkami v blízkosti trosiek malajzijského lietadla však holandským a austrálskym vyšetrovateľom prístup do oblasti znemožnili.

Boeing 777-200 spoločnosti Malaysia Airlines, ktorý letel z Amsterdamu do Kuala Lumpuru, sa zrútil 17. júla neďaleko ukrajinsko-ruských hraníc na územie kontrolované proruskými silami. Pri havárii, ktorej pravdepodobne predchádzal zásah raketou, zahynulo všetkých 298 ľudí na palube.

Okolnosti pádu lietadla bude skúmať 24-členný medzinárodný tím pod vedením Holandska, zložený zo zástupcov Ukrajiny, Malajzie, Nemecka, USA, Británie, Ruska a Medzinárodnej organizácie pre civilné letectvo (ICAO).


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
BR OSN sa dohodla na požiadavke nastolenia prímeria v Gaze
<< predchádzajúci článok
Cieľom Siete je vymeniť Smer-SD, vyhlásil Beblavý