Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. novembra 2009

Mal som chuť odstúpiť, priznal Klaus



Český prezident Václav Klaus v pondelok verejne priznal, že v súvislosti s napätou situáciou ohľadom ratifikácie Lisabonskej zmluvy v ČR reálne uvažoval o svojej rezignácii na post hlavy štátu. Stalo ...



Zdieľať
PRAHA 17. novembra (WEBNOVINY) - Český prezident Václav Klaus v pondelok verejne priznal, že v súvislosti s napätou situáciou ohľadom ratifikácie Lisabonskej zmluvy v ČR reálne uvažoval o svojej rezignácii na post hlavy štátu. Stalo sa tak počas jeho včerajšieho stretnutia so študentmi Právnickej fakulty Univerzity Karlovej, kam zavítal v súvislosti s oslavami 20. výročia zamatovej revolúcie, informuje český spravodajský portál iDNES.cz. Vyhlásený euroskeptik sa taktiež nevyhol ani kritike minulotýždňových osláv pádu Berlínskeho múra. Nepáčilo sa mu totiž, že slova sa pri Brandenburskej bráne ujali lídri, ktorí sa o pád múru nijako nepričinili, pričom o bývalom spolkovom kancelárovi Helmutovi Kohlovi nepadla ani zmienka.


"V rôznych chvíľach a po rôznych výrokoch som k tomu nemal ďaleko," povedal Klaus na margo úvah o odchode z funkcie prezidenta. Ako však dodal, to by nebolo riešenie a preto sa rozhodol zostať. "Myslím, že to nie je tak, že posledná bitka sa skončila. Myslím, že budú ešte ďalšie a možno stojí za to mať šancu sa ich zúčastniť," zdôraznil český prezident. Ten sa taktiež vrátil ku koreňom ním dlho odmietaného reformného dokumentu EÚ, ktorý podpísal ako posledný európsky líder iba nedávno. Podľa jeho slov sa to podstatné odohralo začiatkom 90. rokov a stalo sa tak prostredníctvom Maastrichtskej zmluvy. "To bolo to základné prehodenie výhybky," podotkol Klaus.

Český prezident sa počas besedy so študentmi taktiež vrátil k berlínskym oslavám 20. výročia pádu symbolu komunizmu v Európe. "Prvý rečník tam bol pán Sarkozy. No, že by práve ten mal zásluhu na pádu komunizmu? A druhý hovoril pán Medvedev..," čudoval sa zvereným úlohám pre svojich kolegov z Francúzska a Ruska. Klaus sa so svojimi postrehmi už stačil obrátiť aj na samotného Kohla. Ako mu pred pár dňami napísal v liste, ako je možné, že počas ceremónie nebolo vôbec spomenuté meno štátnika, ktorý mal na zjednotení západnej a východnej časti Nemecka zásluhu. Nespokojnosť vyslovil aj s faktom, že okrem Kohla zostali opomenutí aj bývalý americký prezident Ronald Reagan či britská premiérka Margaret Thatcherová.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Schwarzenegger sa zastavil v Iraku, aby povzbudil vojakov
<< predchádzajúci článok
Od detstva som zahrabaná v knihách, tvrdí Sarah Palinová