Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

07. mája 2009

Májový One Day Jazz Festival prinesie do Bratislavy špičkový FUNK



Bohatú nádielku džezu a funku, ako aj fantastických domácich i zahraničných interpretov, prinesie do Bratislavy májový One Day Jazz Festival. V rámci neho sa predstaví „funkový guru“ GEORGE DUKE so ...



Zdieľať
BRATISLAVA 7. mája (WN/PR) - Bohatú nádielku džezu a funku, ako aj fantastických domácich i zahraničných interpretov, prinesie do Bratislavy májový One Day Jazz Festival. V rámci neho sa predstaví „funkový guru“ GEORGE DUKE so skupinou, ktorej členmi sú, okrem skvelého hráča na klávesy Georga Dukea, aj basgitarista Michael Manson, gitarista Jef Lee Johnson, bubeník Ron Bruner a vokalistka Shannon Pearson. Ďalšími hviezdami kvôli ktorým sa určite oplatí prísť budú DON GRUSIN v spoločnom projekte s MARTINOM VALIHOROM a JURAJOM GRIGLÁKOM a ŠTEPÁN MARKOVIČ SAXTET.


ONE DAY JAZZ FESTIVAL
14. máj 2009, 19.00h.
Estrádna hala PKO

GEORGE DUKE (USA)
George Duke - klavirista, skladateľ a producent, ktorého pôsobenie v hudobnej sfére je veľkým prínosom predovšetkým pre jazz, funk a pop music. Hudba mu učarovala už v útlom veku, kedy ho ako štvorročného vzali na jazzový koncert Dukea Ellingtona. Odvtedy sa jeho najväčším snom stala predstava vlastniť piano. O tom, že sny sa môžu stať skutočnosťou, sa presvedčil aj malý Duke. Hru na klavír začal trénovať, keď mal 7 rokov. Živnou pôdou a zdrojom inšpirácií pre jeho tvorbu bol spočiatku miestny baptistický kostol, neskôr to boli mladí hráči jazzových rytmov Miles Davis, Les McCann, Cal Tjader. Hoci úspešne ukončil hudobné konzervatórium v San Franciscu, najväčšou lekciou boli pre neho spolupráce s džezovými ikonami ako Al Jarreau, Sonny Rollins či Dexter Gordon. Po týchto životných skúsenostiach prišlo obdobie experimentovania, ktoré bolo podmienené spoločnými vystúpeniami s rôznymi umelcami, medzi ktorými boli Jean-Luc Ponty, Frank Zappa, Nancy Wilson, Stanley Clarke a i. Keď mal dvadsať, vydal sa na sólovú dráhu a jeho tvorba začala smerovať viac k fusion, funku, a R&B. Medzi nimi sa objavila aj latinsko-americká, brazílska hudba, ktorej venoval celý album A Brazilian Love Affair. V hudobnej brandži sa nepresadil len ako tvorivý umelec, ale tiež sa mu podarilo vybudovať si imidž skúseného, všestranne nadaného producenta. Pracoval aj ako umelecký riaditeľ mnohých hudobných podujatí a nahral množstvo skladieb a soundtrackov k rôznym filmom.

Michael Manson
So svojim lyrickým zvukom patrí medzi džezovú špičku. Jeho hudobníckej kariére predchádzalo pôsobenie v gospelovom zbore počas študentských rokov. Veľký zlom v jeho živote nastal, keď sa stretol s Georgeom Dukeom, vďaka ktorému sa spoznal so svojim hrdinom z detstva, hviezdou džezového neba Al Jarreauom. Jeho hudba je zmesou súčasného džezu, R&B a tak trochu i gospelu.

Jef Lee Johnson
Vynikajúci hudobník, ktorého darovala svetu, rovnako ako predchádzajúcich interprétov, Amerika. Aj tento predstaviteľ džezu začínal s hudbou v kostole, v rodnom mestečku Germantown v štáte Philadelphia. Je všestranne nadaným hudobníkom, hrajúcim takmer na všetky hudobné nástroje, od gitary cez basgitaru, klávesy, saxofón a bicie, nevynímajúc jeho hlasový potenciál. Napriek všestrannému nadaniu sa rozhodol zasvätiť svoj život hre na gitare, ktorou dostáva obecenstvo do nemého úžasu.

Ron Bruner
Ovplyvnený svojim otcom Ronaldom Brunerom starším, objavil bicie už vo svojich dvoch rokoch. S kariérou hudobníka - profesionála začal v pätnástich. Jeho štýl sa neustále menil, vyvíjal, postupne dozrieval, takže v súčasnosti môže konkurovať takým osobnostiam ako Lee Ritonour, Roy Hargrove, Tribal Tech, Larry Carlton, Marcus Miller, Kirk Whalum, Gerald Albright. Jeho hra je plná najrozličnejších štýlov, plným prúdom z nej sála radosť, oduševnenosť a vzrušenie.

Shannon Pearson
Speváčka s anjelským hlasom, ktorá odjakživa vedela, že hudba je poslaním a zmyslom jej života. Rodená Kalifornčanka, ktorá sa v pätnástich vydala na spevácku dráhu. V súčasnosti je vokalistkou v kapele Georga Dukea a Jeffreyho Osborna. Svojim hlasom si dokázala získať davy ľudí, a to nielen v Amerike, ale aj v Japonsku, Indonézii, Afrike, Švajčiarsku, Holandsku či Londýne.

DON GRUSIN / MARTIN VALIHORA / JURAJ GRIGLÁK TRIO (USA/SK)
Don Grusin
Je mladším bratom producenta a skladateľa Davea Grusina a vynikajúcim hráčom na klávesy Vyrastal v štáte Colorado, kde popri štúdiu sociológie na miestnej Univerzite, hrával v džezových kluboch. Dlho sa vyhýbal vlastnej hudobníckej kariére, obávajúc sa, že ostane len bratovým tieňom. Zlom nastal v r. 1975, kedy sa na popud Quincyho Jonesa vzdal kariéry vysokoškolského profesora ekonómie a stal sa členom jeho kapely, s ktorou absolvoval turné po Japonsku i USA. Neskôr sa stal vedúcou osobnosťou hudobnej skupiny Friendship, s ktorou nahral množstvo albumov, medzi nimi aj Musican(sic) for Ernie Watts, za ktorý získal ocenenie Grammy. Pravidelne nahrával pre GRP, pričom jeho diela sú zmesou rôznych žánrov doplnených o najrozmanitejšie zvuky počnúc ľudskými hlasmi a potleskom až po zvieracie vsuvky.

Martin Valihora
Mladý bubeník pochádzajúci z hudobníckej rodiny. V desiatich sa začal učiť hrať na klavír, avšak jeho túžba stať sa bubeníkom bola silnejšia. Po súkromných hodinách s učiteľom Oldom Petrášom a štúdiu na konzervatóriu v Bratislave sa mu podarilo získať štipendium na Berklee College of Music v Bostone. Vďaka svojmu veľkému talentu sa presadil aj na Newyorskej džezovej scéne. Spolupracoval s renomovanými hudobníkmi ako Don Grusin, Hiromi Uehara, Anthony Jackson, Tony Grey, Bryan Carrigan a i. Hral aj v mnohých slovenských popových, rockových i džezových kapelách, medzi nimi: IMT Smile, Midi, Prúdy, Fermáta, Collegium Musicum, Kvartet Gaba Jonáša, Barflies, Deepnspace.

Juraj Griglák
Už počas štúdia kontrabasu na Konzervatóriu v Bratislave bol členom funkových skupín Tamis a Tagore, Big Bandu Bratislavského Konzervatória, Jazz Q Martina Kratochvíla, skupiny Esprit a orchestra VV Systém Vlada Valoviča. Pokračoval v štúdiu na VŠMU v Bratislave, získal profesionálne angažmán v Tanečnom orchestri Československého rozhlasu a Tanečnom orchestri Československej televízie. Výrazné úspechy zaznamenal ako basgitarista skupín Stop Time, ESH Band a The Quartet zameranej na fusion music. V súčasnosti vedie svoj projekt Bass Friends a je členom skupín Ron Affif trio, Madhouse, Matuš Jakabčic Quartet, Bee Connection, Luboš Šrámek Quintet, Big Band Gustava Broma a Valihora Funk Punk projekt. Je vyhľadávaným štúdiovým hráčom, nahral vyše 40 CD. Viacerí dodnes spomínajú na jeho spoločné jam session so Stanley Clarkom na BJD 1985. Juraj Griglák je jedným z najrešpektovanejších hráčov na kontrabas a basgitaru na Slovensku.

ŠTEPÁN MARKOVIČ SAXTET
Štěpán Markovič je popredný európsky saxofonista s nezameniteľným tónom, sólista orchestrov JOČR, Orchester Gustava Broma, Veleband a frontmanom kapiel Agharta Gang a Guločar. V súčasnosti vedie svoj Saxtet, ktorý predstavil na mnohých európskych jazzových festivaloch. Zostavením tejto formácie chcel vzdať úctu tradíciám saxofónových sekcií jazzových orchestrov a vyjadril úctu svojím idolom ako Joe Henderson alebo Bob Mintzer a zároveň sa vyznal z náklonnosti k najjazzovejšiemu nástroju – saxofónu. Päť vynikajúcich saxofonistov – Štěpán Markovič – tenorsax, Ondřej Štveřáček – tenorsax, Rostislav Fraš – altsax, Miroslav Popradi – altsax a Tereza Smejkalova – barytónsax, doplní rytmická sekcia: Tomáš Baroš – kontrabas, Luboš Šrámek – klavír, Marián Ševčík – bicie a Matúš Jakabčic – gitara.

Viac informácií:
www.georgeduke.com
www.myspace.com/georgeduke4
http://video.google.com/videosearch?q=george+duke&emb=0&aq=f#
http://headsup.com/ecards/3143/industry.html

Predpredaj:
www.ticketportal.sk

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Lavagance koncertovala v bratislavskej Mladej garde
<< predchádzajúci článok
Jacksona zažalovala bývalá hovorkyňa