Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. júla 2012

Majiteľom čiernych hausbótov pomohol Figeľov zákon



Verejnosť nemá právo vedieť, kto pri výstavbe svojho luxusného hausbótu beztrestne ničí prírodu v chránenej oblasti Jarovského ramena. Píše sa to v dnešnom vydaní denníka Sme. Kto ...



Zdieľať
hausbot BRATISLAVA 11. júla (WEBNOVINY) – Verejnosť nemá právo vedieť, kto pri výstavbe svojho luxusného hausbótu beztrestne ničí prírodu v chránenej oblasti Jarovského ramena. Píše sa to v dnešnom vydaní denníka Sme.


Kto je vlastníkom konkrétneho domu na vode, bolo do roku 2010 možné zistiť z verejného registra plavidiel.

„Novela zákona od vtedajšieho ministra dopravy Jána Figeľa (KDH) zoznam utajila,“ informuje Sme.

Register plavidiel bol predtým definovaný ako „presne fungujúci, jednoducho kontrolovateľný, verejnosti prístupný a účelný zoznam“. Po novele, ktorá podľa informácií v článku denníka Sme riešila najmä iné témy, sa stal zoznam neverejným. Nahliadnuť doň môže už len ten, kto má konkrétny právny záujem.

Figeľ tvrdí, že zmenu do novely v roku 2010 navrhla Legislatívna rada vlády SR. Podľa Sme sa odvolala na ochranu osobných údajov a Figeľovi ľudia pripomienku potom len zapracovali.


Zmena nie je vylúčená

„Ministerstvo predložilo zákon bez spomínanej zmeny.“ Figeľove slová potvrdilo aj súčasné vedenie ministerstva.

„Dôvod na zmenu tohto stavu zatiaľ nevidíme, ale ani sa jej nebránime,“ konštatuje hovorca Martin Kóňa.

Prípadné opätovné zverejnenie registra by však podľa neho problém s hausbótmi v Jarovskom ramene aj tak neriešilo.

Český register plavidiel je verejne prístupný na internete. „Neobsahuje všetky informácie, ale kto je majiteľom, sa z neho dá zistiť,“ hovorí šéf pražskej pobočky Státní plavební správy Hynek Beneš. Nespomína si, že by niekto niekedy navrhoval utajiť vlastníkov lodí.


Páchateľ bol vždy neznámy

„Informáciu o vlastníkovi hausbótu si môže v rámci vyšetrovania vyžiadať polícia alebo prokuratúra,“ uvádza Sme.

Štátna plavebná správa od pondelka 9. júla neodpovedala, či tak niekedy urobila.

Úrady v minulosti riešili, aj teraz riešia viacero podnetov pre nelegálne úpravy a stavby na štátnych pozemkoch v Jarovskom ramene. Vyšetrovanie sa doteraz vždy skončilo so záverom, že páchateľ je neznámy.

Hausbót tam plánuje stavať aj poslanec NR SR za Smer Richard Raši. Podľa informácií v článku tvrdí, že má povolenie, no hausbót zatiaľ nepostavil.

„Môj názor je taký, že všetky nelegálne stavby by mali byť odstránené,“ dodáva Raši. „K ničeniu chránenej oblasti sa odmietol osobne vyjadriť bývalý šéf prokuratúry Dobroslav Trnka, ktorý je vášnivý rybár,“ píše Sme. Prokuratúra odpovedala, že ucelené stanovisko ku kauze poskytne v stredu.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Česku je menej ľudí bez práce, nezamestnanosť sa znížila
<< predchádzajúci článok
Fitch potvrdila hodnotenie USA s negatívnym výhľadom