04. júla 2016
Ilustračné foto. Foto: TASR - Radovan StoklasaBudapešť 4. júla (TASR) - Pyrotechnici maďarskej armády, ktorí minulý piatok zomreli pri výbuchu bomby na strelnici v oblasti Národného parku Hortobágy, neboli poistení. Píše o tom dnes denník Magyar Idök, podľa ktorého maďarskí vojaci už štyri roky vôbec nie sú poistení.
Predseda odborov armády Zoltán Szendrei v tejto súvislosti uviedol, že životné poistenie a poistenie za zodpovednosť vojakov zrušili ozbrojené sily v čase riadenia rezortu bývalým ministrom obrany Csabom Hendem s odôvodnením, že poistné bolo neúmerne vysoké, pričom poistných udalostí bolo veľmi málo.
Szendrei dodal, že v súčasnosti v prípade zranenia či úmrtia vojakov berie na seba zodpovednosť pri uhradení škôd a ich zmiernení ministerstvo obrany.
Podľa denníka terajší minister István Simicskó predloží v utorok na rokovaní vlády návrh na finančnú podporu pre pozostalých a zosnulých pyrotechnikov povýši. Armáda avizovala, že sa postará o dôstojnú rozlúčku s tragicky zosnulými pyrotechnikmi, poskytne podporu na pohreb a postará sa o vdovy a siroty.
Na niekdajšej strelnici v oblasti východomaďarskej obce Nádudvar vybuchla bomba z druhej svetovej vojny. Zahynuli štyria pyrotechnici maďarskej armády a jeden utrpel ťažké zranenia. Strelnicu, ktorá slúžila na nácvik bombardovania, začali v roku 2013 rekultivovať.
Práce na projekte, v rámci ktorého odstraňujú výbušniny z územia s celkovou rozlohou 4 100 hektárov, by sa podľa plánov mali ukončiť 30. mája 2018.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR