|
Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
Streda 22.1.2025
|
Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky |
Meniny má Zora
|
Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino |
Úvodná strana | Včera Archív správ Nastavenia |
|
Kontakt | Inzercia |
|
06. septembra 2007
Maestro Pavarotti podľahol rakovine
Taliansky operný spevák Luciano Pavarotti zomrel dnes ráno o 5:00 hod. vo veku 71 rokov. Oznámila to jeho manažérka Terri Robson. "Maestro bojoval v dlhej a ťažkej vojne proti rakovine pankreasu, ...
Zdieľať
BRATISLAVA 6. septembra (WEBNOVINY) - Taliansky operný spevák Luciano Pavarotti zomrel dnes ráno o 5:00 hod. vo veku 71 rokov. Oznámila to jeho manažérka Terri Robson. "Maestro bojoval v dlhej a ťažkej vojne proti rakovine pankreasu, ktorá mu nakoniec vzala život," uviedla Robson. Výrazný muž operných sál, známy ako Veľký Luciano, pomohol opere dostať sa k množstvu ľudí a vystupoval na obrovských štadiónoch po celom svete.
Minulý mesiac hospitalizovali Pavarottiho s horúčkou na dva týždne v talianskom meste Modena. V júli 2006 mu v New Yorku operovali rakovinu pankreasu a odvtedy sa neobjavil na verejnosti.
Jedinečný hlas spravil z Pavarottiho pre svojich fanúšikov ideálneho interpreta najmä v 60. a 70. rokoch, na začiatku jeho slávy. Pre milióny ľudí mali jeho postavy ako Nessun dorma z Pucciniho opery Turandot všetko, čo opera predstavuje. V skutočnosti bol Nessun dorma poslednou opernou postavou, ktorej prepožičal hlas na zimných olympijských hrách v Turíne vo februári 2006. Posledný úplný koncert odohral v Tajpjei v decembri 2005.
"Vždy som obdivoval z neba danú nádheru jeho hlasu, to bezchybné špeciálne zafarbenie od stredných tónov až po tie najvyššie," uviedol Placido Domingo vo vyhlásení z Los Angeles. "Miloval som aj jeho úžasný zmysel pre humor. Keď sme sa stretli na koncertoch s Josem Carrerasom, mali sme problém uvedomiť si, že koncertujeme pred publikom. Tak dobre sme sa bavili," dodal. Pavarottiho, známeho aj ako Kráľa vysokého C, obdivovali aj kritici. "Pavarotti je najväčšia hviezda všetkých čias," uviedol raz hudobný kritik Harold Schonberg.
Luciano Pavarotti sa narodil 12. októbra 1935 v meste Modena na severe Talianska ako prvé z troch detí. Otec Fernando bol pekárom a amatérskym spevákom, ktorý viedol malého Luciana k láske k hudbe. Matka Adele pracovala v továrni na tabak. Štvorčlenná rodina žila v chudobných podmienkach v dvojizbovom byte, no podľa Pavarottiho si biedu nahrádzala šťastím. "Naša rodina mala len veľmi málo, ale neviem si predstaviť, že má niekto viac," povedal o svojom detstve operný maestro.
Luciano študoval učiteľstvo, no viac ako štúdium ho zaujímal futbal a počúvanie operných platní jeho otca. Spoznal tak tenoristov ako Beniamino Gigli, Tito Schipa, Jussi Bjoerling a Giuseppe Di Stefano. Medzi jeho detské kamarátstva patrila Mirella Freni, ktorá sa tiež stala sopranistkou a opernou velikánkou.
Ako tínedžer Pavarotti nasledoval príklad svojho otca a začal spievať v kostolnom a miestnom opernom zbore. Vplyv na jeho mladícky život mal okrem otca aj americký herec a spevák Lario Lanza. "Ako mladý som zvykol chodiť do kina na filmy Maria Lanzu, prišiel som domov a imitoval ho pred zrkadlom," priznal sa Pavarotti. Najväčší podiel na Pavarottiho kariére má rešpektovaný učiteľ a profesionálny tenorista Arrigo Pola. Ponúkol mu hodiny spevu a Pavarotti ich od roku 1954 navštevoval. Neskôr sa učil aj u známeho Ettoreho Campogallianiho. Päťdesiate roky znamenali pre Pavarottiho nielen spev, ale aj lásku, keď stretol svoju budúcu manželku Aduu Veroni. Pár sa zosobášil v roku 1961. Tento rok bol pre Pavarottiho jedným z prelomových. Zbor sa zúčastnil na medzinárodnej hudobnej súťaži vo Walese, kde Modena vyhrala prvé miesto. Pavarotti vyhral aj miestnu súťaž s postavou Rodolfa z Pucciniho opery La Boheme. Úspech viedol k vystúpeniam po celom Taliansku i po celom svete. V začiatkoch hudobnej kariéry navštívil Amsterdam, Viedeň, Zürich aj Londýn. Po tom, ako očaril dirigenta Richarda Bonynga, získal rolu v opere Lucia di Lammermoor, kde predstavil manžela opernej divy Joany Sutherland. Začal sa tak aj jeho kariéra v Amerike. Po úspechoch v Európe a Amerike sa vydal na 14-týždňové turné po Austrálii. Medzi Pavarottiho úspechy patrili aj predstavenia v milánskej La Scale v roku 1965, v San Franciscu v roku 1967 a v newyorksej opere Metropolitan v roku 1968. Predstavil sa aj divákom vo Viedni, Paríži a Chicagu.
Počas svojej kariéry Pavarotti, známy aj ako Kráľ vysokého C, neustále bojoval s nadváhou. Jeho láska k jedlu z neho spravila muža, ktorý v roku 1978 vážil až 180 kilogramov.
V 70. rokoch sa stal Pavarotti skutočnou mediálnou hviezdou. Objavoval sa v televízii, na veľkých lukratívnych koncertoch a štadiónoch celého sveta. Čoskoro pripravoval koncerty aj s popovými hviezdami. Album Volare získal v roku 1988 platinovú platňu. V roku 1990 spieval s Placidom Domingom a Josem Carrerasom v Ríme na záverečnom podujatí Majstrovstiev sveta vo futbale v Ríme. Koncert mal veľký úspech a nahrávka troch tenorov s príznačným názvom Three Tenors získala dve nominácie na Grammy. Pavarotti vystupoval nielen s opernými spevákmi a speváčkami, ale aj s popovými hviezdami ako Ricky Martin, James Brown alebo Spice Girls. Za spojenie s popovou kultúrou si okrem obdivu vyslúžil aj záplavu kritiky.
Počas bosnianskej vojny v rokoch 1992 až 1995 zbieral humanitárnu pomoc spolu so spevákom skupiny U2 Bonom a po vojne zriadil Pavarottiho hudobné centrum na juhu Bosny, ktoré malo pomáhať začínajúcim umelcom rozvíjať talent. Vystupoval aj na benefičných koncertoch na podporu obetí zemetrasenia v decembri 1988, ktoré v severnom Arménsku zabilo 25 tisíc ľudí.
"Veľkého Pavarottiho" v Taliansku obvinili z neplatenia daní v roku a 2000 súhlasil s uhradením približne 12 miliónov dolárov talianskemu štátu, keď nešťastne vyhlásil, že jeho oficiálnym sídlom nie je Taliansko, ale daňový raj Monte Carlo.
Pavarotti sa v roku 2006 pripravoval na turné, keď mu lekári v New Yorku diagnostikovali rakovinu pankreasu. Podstúpil operáciu a zrušil všetky koncerty, ktoré mal v roku 2006 odohrať. Rakovina pankreasu je jednou z najnebezpečnejších foriem tejto nebezpečnej choroby, napriek tomu podľa lekárov operácia zvýšila šancu na prežitie. Fanúšikovia a fanúšičky stále čakali, kedy maestro vystúpi na verejnosti. V lete 2007 Pavarotti vyučoval skupinku vybraných študentov a pracoval aj na nahrávaní skladieb s duchovnou tematikou, ktoré vyjdú začiatkom roka 2008.
Tenorista si zahral aj vo filme Yes, Giorgo (1982) a objavil sa v snímke Rigoletto (1982). Napísal autobiografiu I, Luciano Pavarotti a pripravil viac ako 90 nahrávok. Na začiatku septembra talianska vláda oznámila, že Pavarottimu udelí cenu za prezentovanie Talianska a jeho kultúry vo svete a opera La Scala sa spojila s modenským divadlom, aby zorganizovali hudobné predstavenie venované slávnemu tenoristovi.
Luciano Pavarotti zomrel v skorých ranných hodinách 5. septembra 2007 v rodnom meste Modena. Pár mesiacov pred smrťou uviedla jeho druhá manželka Nicolett Mantovani, že jej manžel s chorobou bojuje ako lev. Dvojica sa zosobášila v roku 2003 po dlhoročnom vzťahu, kedy ich dcérka Alice mala jeden rok. Z predchádzajúceho manželstva mal Pavarotti tri dcéry - Lorenzu, Cristinu a Giulianu.
SITA/Reuters/AP
Súvisiace články:
Pavarotti dospieval, jeho odkaz však pretrvá (6. 9. 2007)
Luciana Pavarottiho hospitalizovali (9. 8. 2007)
Pavarottiho stav je stabilizovaný (9. 8. 2007)
Pavarotti povedal: Dosť! (15. 10. 2005)