Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. septembra 2012

Maďarsko sa mení na daňový raj, Slováci presúvajú firmy



Maďarsko sa v posledných rokoch stalo skrytým daňovým rajom pre slovenské a české firmy. Od roku 2009 do prvého polroku 2012 sa počet slovenských firiem ovládaných z Maďarska ...



Zdieľať
madarsko BRATISLAVA 10. septembra (WEBNOVINY) - Maďarsko sa v posledných rokoch stalo skrytým daňovým rajom pre slovenské a české firmy.


Od roku 2009 do prvého polroku 2012 sa počet slovenských firiem ovládaných z Maďarska zvýšil o polovicu na necelých 10 tis. podnikateľských subjektov.

V prípade Česka ide o menší nárast o 41 % na celkovo 944 spoločností. Podnikateľov lákajú nízke dane pre malé a stredné firmy, oslobodenie od daní z dividend a kapitálových ziskov, rovnako ako zdanenie príjmov plynúcich z licenčných poplatkov len vo výške 5 %. Vyplýva to z informácií zverejnenou Českou kapitálovou a informačnou agentúrou (ČEKIA).

V rámci Európy je pritom Maďarsko spolu so Španielskom podľa ratingu poradenskej spoločnosti Dun & Bradstreet najhoršie hodnotenou krajinou, a to na úrovni stredného rizika návratnosti investície.

"Maďarská ekonomika nie je práve v dobrej kondícii, a tak sa zdá, že tamojšia vláda hľadá rôzne spôsoby, aby podporila budúci rast," skonštatovala analytička ČEKIA Petra Štěpánová.


Priepastný rozdiel v daniach

V porovnaní so Slovenskom a Českom je najväčšou výhodou Maďarska v oblasti daní plánovaná úľava pre spoločnosti s príjmami z licenčných poplatkov.

Daňový systém totiž umožňuje maďarským spoločnostiam zahrnúť do daňového základu len 50 % z celkových poplatkov za použitie licenčných práv.

Efektívna daňová záťaž tak dosiahne len 5 % pre malé firmy a 9,5 percenta pre väčšie spoločnosti.

"Tejto konkurencii Česko alebo Slovensko s korporátnou daňou vo výške 19 % len ťažko odolávajú. Nespornou výhodou je aj to, že Maďarsko neuplatňuje zrážkovú daň na výplatu dividend, úrokov či licenčných poplatkov do akejkoľvek krajiny vrátane offshore daňových rajov," uviedol Michal Friedberger, obchodný riaditeľ spoločnosti Akont Trust Company, ktorá sa venuje zakladaniu offshore firiem.


Sťahovali sa aj giganty

Vďaka týmto daňovým stimulom je podľa Friedbergera Maďarsko atraktívne hlavne pre podnikateľov oceňujúcich geografickú blízkosť.

"Problémom však zostáva nestabilita daňových zákonov daná vládnymi experimentmi a mimoriadna administratívna náročnosť podnikania. Z týchto dôvodov môžeme predpokladať, že krajina bude mať naďalej v daňovom plánovaní svoje miesto, ale pozície a výhodnosti Cypru alebo Holandska nikdy nedosiahne," skonštatoval.

Ako dodal, určitú úlohu v rastúcom počte maďarských firiem tiež zohráva skutočnosť, že do Maďarska v posledných rokoch presunuli centrály firiem pre strednú Európu viaceré nadnárodné firmy. Tie potom ovládajú svoje dcérske spoločnosti v okolitých krajinách. Medzi tri najväčšie slovenské firmy s vlastníkom so sídlom v Maďarsku patria Slovnaft, OTP Banka Slovensko, ale aj Slovenské liečebné kúpele Piešťany.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Euroval porušuje ústavu, nemecký poslanec žaluje ECB
<< predchádzajúci článok
Pred obchodmi na Korzike explodovali bomby, nikoho nezranili