Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. apríla 2017

Maďarsko rozšírilo dve tranzitné zóny pre žiadateľov o azyl



Nemecké zariadenie pre utečencov



Zdieľať
Nemecké zariadenie pre utečencov Foto: TASR/AP
Budapešť 6. apríla (TASR) - Pri obciach Röszke a Tompa na maďarsko-srbských hraniciach rozšírili existujúce kapacity dvoch tranzitných zón pre žiadateľov o azyl z pôvodných 50 na 250 v každom z nich, informovala dnes agentúra MTI.


Regionálny riaditeľ Úradu pre prisťahovalectvo a občianstvo (BÁH) József Seres, ktorý upravené zariadenia dnes prezentoval ministrovi vnútra Sándorovi Pintérovi, podotkol, že v zmysle sprísnených zákonov ochrany hraníc budú môcť žiadatelia o azyl predložiť svoje žiadosti už iba v takýchto zónach.

V prípade nespokojnosti s rozhodnutím sa môžu cudzinci odvolať. Sudca ich vypočuje prostredníctvom uzatvoreného videosystému.

Rodiny, osamotených mužov a neplnoletých, ktorí prišli bez sprievodu, umiestňujú v tranzitných zónach do samostatných sektorov, povedal Seres. Bývanie poskytujú žiadateľom v päťmiestnych kontajneroch. Zabezpečujú im stravu a vybudovali pre nich detskú izbu a vonkajšie ihrisko, ba dokonca aj ekumenickú modlitebňu.

Zákon o právnom sprísnení ochrany štátnych hraníc Maďarska, ktorý parlament na návrh vlády schválil 7. marca, vstúpil do platnosti 28. marca.

V zmysle sprísnených podmienok budú môcť migranti požiadať o azyl už iba osobne, a to v tranzitných zónach umiestnených priamo na hraniciach. V uvedenej zóne sa budú musieť cudzinci zdržiavať až do právoplatného rozhodnutia Úradu pre prisťahovalectvo a občianstvo (BÁH). Zónu budú môcť opustiť len smerom von z Maďarska - v súčasnej situácii smerom do Srbska.

Sprísnenie sa týka aj mladistvých prichádzajúcich bez sprievodu: aj ich môžu maďarské orgány podľa tejto novely zadržiavať v tranzitnej zóne.

Zákon hneď po schválení vyvolal ostrú kritiku na medzinárodnej scéne. Detský fond OSN (UNICEF) požiadal maďarského prezidenta Jánosa Ádera, aby podpísanie zákona zvážil. Hlava štátu napokon zákon 16. marca podpísala.

Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu 14. marca rozhodol, že aj predchádzajúce miernejšie maďarské zákony porušovali Európsky dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Fico bude odporúčať poslancom za Smer-SD voliť zmenu na čele RTVS
<< predchádzajúci článok
Zlaté Moravce pripravujú rozšírenie cintorína a výstavbu kolumbária