17. septembra 2005
Rozhorčene to konštatuje generálna tajomníčka Výboru pre ľudské práva v strednej Európe Mária Nagy Tajnayová. Táto mimovládna organizácia vraj už zozbierala až 12 000 sťažností z iných zdrojov.
„Nie je našou prioritou posielať sťažnosti. Snažíme sa to riešiť politicky, každý občan, ak sa cíti ukrivdený, sa môže sťažovať aj sám,“ odkázal jej poslanec SMK Tibor Bastrnák. Podľa podpredsedu strany Miklósa Duraya by takéto sťažovanie nebolo slušné voči koaličným partnerom. „Nechceme sa dostať do takej situácie ako ANO,“ uzavrel.
Pre zmenu maďarský minister zahraničných vecí Ferenc Somogyi včera znovu otvoril otázku autonómie zahraničných Maďarov, dokonca jej podporu označil za prioritu Maďarskej republiky (MR). Stalo sa to počas rokovania Fóra maďarských poslancov Karpatskej kotliny, ktorého sa zúčastnil aj Béla Bugár. „Cieľom týchto stretnutí je veľmi otvorene hovoriť o problémoch, s ktorými sa stretávajú Maďari v Karpatskej kotline,“ povedal pre TASR.
„To svedčí o tom, že aj v MR sa blížia voľby,“ komentuje vyhlásenie maďarského ministra europoslankyňa Smeru Monika Beňová. „Pre nás je to absolútne neakceptovateľné a predpokladám, že aj pre ostatné krajiny v regióne,“ dodala. V podobnom duchu, aj keď opatrnejšie, reaguje aj slovenské ministerstvo zahraničných vecí. Naopak, podľa očakávania sa mimoriadne ostro ohradila SNS.
„Autonómia môže vzniknúť len tam, kde je politická vôľa. U nás zatiaľ takúto vôľu nevidím,“ ochladzuje vášne Miklós Duray.
Daniel Forgács