Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. mája 2017

Macedónskeho expremiéra Gruevského vyšetruje špeciálna prokuratúra



Nikola Gruevski, archívne foto.



Zdieľať
Nikola Gruevski, archívne foto. Foto: TASR/AP
Skopje 22. mája (TASR) - Dlhoročný macedónsky premiér Nikola Gruevski je podozrivý zo zodpovednosti za nezákonné financovanie svojej konzervatívnej strany, ku ktorému malo dochádzať v rokoch 2009-2015. Strana mala týmto spôsobom údajne získať až 4,9 milióna eur.


Ako informovali predstavitelia špeciálnej prokuratúry v Skopje, prebieha vyšetrovanie pre podozrenie z prania peňazí, ktoré mal predseda macedónskej vlády údajne zneužiť na posilnenie svojho mocenského postavenia v strane, ako aj na osobné obohatenie. Týmto konaním mal Gruevski zneužiť svoje právomoci.

Vyšetrovaniu z rovnakých dôvodov čelí ešte ďalších desať funkcionárov Gruevského strany Vnútorná macedónska revolučná organizácia - Demokratická strana macedónskej národnej jednoty (VMRO-DPMNE).

Špeciálna prokuratúra požadovala dnes v tejto súvislosti zmrazenie majetku VMRO-DPMNE vrátane luxusného sídla strany v Skopje. Podľa informácií médií sa vedie i vyšetrovanie piatich osôb v súvislosti s darovaním tohto objektu istou stavebnou firmou, zrejme výmenou za získané verejné objednávky.

Šéfžalobkyňa Katica Janevová vyzvala dnes frakcie parlamentnej väčšiny v novom zákonodarnom zbore, aby predĺžili mandát špeciálnej prokuratúry limitovaný pôvodne na 18 mesiacov.

Macedónsko sa po decembrových predčasných voľbách, v ktorých zvíťazila Gruevského strana ocitlo v patovej situácii. Dlhoročnému premiérovi sa totiž nový kabinet nepodarilo vytvoriť, a jemu blízky prezident Gjorge Ivanov napriek tomu od februára odmietal poveriť zostavením vlády Zorana Zaeva, predsedu opozičného Sociálnodemokratického zväzu Macedónska (SDSM), ktorý sa dohodol na koalícií s stranami etnických Albáncov a splnil podmienku hlavy štátu, zhromaždil za sebou väčšinu zákonodarcov.

Macedónsky prezident napokon poveril Zaeva zostavením novej vlády až 17. mája. Dôvodom Ivanovovho dlhodobého odmietania tohto kroku bol Zaevov prísľub partnerom z albánskych strán, že vyhovie ich požiadavkám na posilnenie zastúpenia v štátnej správe i na zavedenie albánčiny ako druhého úradného jazyka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na autobus maďarských stredoškolákov zaútočili v Calais asi migranti
<< predchádzajúci článok
Nemecký finančný úrad zažil už druhý planý bombový poplach