Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. mája 2015

Macedónska opozícia chce pokračovať v bojkote parlamentu



Macedónsky premiér a líder konzervatívnej strany VMRO-DPMNE Nikola Gruevski, archívne foto



Zdieľať
Macedónsky premiér a líder konzervatívnej strany VMRO-DPMNE Nikola Gruevski, archívne foto Foto: TASR/AP
Skopje 13. mája (TASR) - Macedónska opozícia mieni pokračovať v bojkote rokovania parlamentu v Skopje.


Líder Sociálnodemokratického zväzu Macedónska (SDSM) Zoran Zaev dnes popoludní odmietol návrh na zriadenie vyšetrovacej komisie pre objasnenie podozrení z masového odpočúvania macedónskych občanov štátnymi orgánmi. Zároveň opätovne spochybnil legitimitu súčasného macedónskeho parlamentu v súvislosti s údajným falšovaním volebných výsledkov, aj keď tentoraz hovoril o neregulárnosti volieb.

SDSM sa k parlamentnej práci vráti len na prerokovanie ustanovenia prechodnej vlády. Zaev nepovažuje za adekvátne riešenie ani odstúpenie ministerky vnútra, ministra dopravy a šéfa tajnej služby, potrebná bola podľa neho demisia premiéra Nikolu Gruevského.

Macedónska verejnosť je už od volieb prakticky nepretržite svedkom verbálnej konfrontácie medzi predsedom vlády a lídrom opozície. Napätie medzi nimi, ale aj vládna kríza sa prehĺbili vo februári, keď Zaev a ďalší opoziční predstavitelia zverejnili zostrihy audiozáznamov ilegálne odpočúvaných občanov a naznačili, že vláda takto porušila práva tisícov Macedóncov a navyše nezákonne zasahovala do činnosti justície.

V nedeľu bude Skopje dejiskom protivládnej demonštrácie, ktorú organizuje SDSM.

Macedónske médiá zverejnili medzičasom podrobnosti o pozadí rezignácie ministerky vnútra Gordany Jankulovskej a šéfa tajnej služby Sašu Mijalkova.

Internetový portál INA sa odvoláva na prepisy rozhovorov, podľa ktorých niektorí macedónski predstavitelia rokovali s vodcami ozbrojenej skupiny Albáncov, eliminovanej počas víkendu v Kumanove.

Albánci pôsobiaci v macedónskej tajnej službe telefonicky kontaktovali veliteľa ozbrojencov s odvolaním sa na nariadenie Sašu Mijalkova, ktorý údajne chcel získať informácie o tom, čo by ozbrojenci požadovali za ústup.

Tieto rokovania napokon evidentne stroskotali. Policajná operácia proti ozbrojencom si napokon vyžiadala 22 mŕtvych, 37 ľudí utrpelo zranenia.

Ako uviedla televízna stanica Alsat M, veliteľ, s ktorým rokovania prebiehali, patrí medzi 14 ozbrojencov, ktorí prišli o život pri bojoch s príslušníkmi špeciálnych policajných jednotiek.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V roku 2013 bol priemerný vek prvorodičiek v EÚ 29 rokov
<< predchádzajúci článok
NATO je znepokojené víziou ruských jadrových zbraní na Kryme