Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

02. júna 2016

M. Šefčovič presadzuje zapojenie EÚ do projektu Misia pre inovácie



Podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič, dezignovaný komisár pre dopravu a vesmír, reční počas procesu vypočúvania vo výbore Európskeho parlamentu pre dopravu (TRAN) v Bruseli 30. septembra 2014.



Zdieľať
Podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič, dezignovaný komisár pre dopravu a vesmír, reční počas procesu vypočúvania vo výbore Európskeho parlamentu pre dopravu (TRAN) v Bruseli 30. septembra 2014. Foto: TASR/AP
Brusel 2. júna (TASR) - Európska únia sa chce stať súčasťou projektu Misia pre inovácie, ktorá sa v decembri zrodila v Paríži v rámci klimatickej konferencie OSN. Uviedol to podpredseda Európskej komisie (EK) pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič pred odletom z Bruselu do Spojených štátov amerických.


Šefčovič pripomenul, že v rámci trojdňového pobytu v USA (2.-4.6.) sa zúčastní na viacerých podujatiach zameraných na energetiku a inovácie, ktoré majú veľký význam aj pre EÚ.

Na programe má účasť na už 7. ministerskom zasadnutí zameranom na výrobu energie z čistých zdrojov, ktoré nezamorujú životné prostredie. Druhá časť jeho pobytu v San Franciscu sa týka myšlienky, ktorá sa zrodila vlani v Paríži počas celosvetovej klimatickej konferencie.

"Ide o Misiu pre inovácie, kde bude združených vyše 20 krajín sveta, ktoré produkujú viac ako 80 percent skleníkových emisií a kde aj Európska komisia v mene EÚ požiadala o členstvo," uviedol Šefčovič.

Slovenský eurokomisár vysvetlil, že základnou požiadavkou tohto plánu je zdvojnásobiť výdavky na vedu a výskum v oblasti obnoviteľných zdrojov a inovatívnych technológií a postupovať spoločne v podporovaní nových disruptívnych technológií, čiže tých, ktoré zásadným spôsobom prekonávajú a vytláčajú už existujúce technológie. Bez týchto opatrení sa podľa jeho slov nepodarí EÚ a svetu napĺňať ambiciózne klimatické ciele.

"Verím, že sa nám podarí dokončiť rokovania o tom, aby aj EÚ ako celok mohla byť súčasťou tejto spolupráce," vyjadril Šefčovič nádej pred odchodom do USA.

Pripomenul, že v Amerike sa opäť stretne s americkým ministrom pre energetiku Ernestom Monizom, navštívi viacero inovatívnych firiem a vývojových laboratórií v Silicon Valley a čaká ho aj prednáška na Stanfordskej univerzite.

Ku koncu trojdňového pobytu v USA má na programe návštevu Národného laboratória v Argonne pri Chicagu, ktorú Šefčovič vníma ako dôležitú z hľadiska užšej výskumnej spolupráce medzi USA a EÚ.

"Tam má byť podpísané memorandum o spolupráci medzi Argonnským laboratóriom a Spoločným výskumným centrom EÚ v Ispre. Pôjde o spoluprácu v oblasti harmonizácie a štandardizácií elektrických áut, inteligentných sietí a k prepojeniu, ktoré bude mať širšie vyžívanie elektromobility na budúce inteligentné mestá," vysvetlil Šefčovič.

Kroky spojené s prípravou obyvateľov EÚ na takzvané inteligentné mestá s inteligentnou infraštruktúrou umožňujúcou aj rozvoj elektromobility predstaví Šefčovič začiatkom júla v rámci nového balíka opatrení Energetickej únie.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kyjev schválil zmeny v justícii, Savčenková bola proti
<< predchádzajúci článok
Maďarsko posilní stráženie srbských hraníc