Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. decembra 2018

M. Pompeo: Mier v Jemene je možný



Mike Pompeo, archívna snímka.



Zdieľať
Mike Pompeo, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Rimbo 14. decembra (TASR) - Strany bojujúce vo vojne v Jemene od roku 2014 sa na rokovaniach vo Švédsku dohodli na prímerí v ťažko skúšanej pobrežnej provincii Hudajda. Generálny tajomník OSN António Guterres to oznámil vo štvrtok, v posledný deň rokovaní zameraných na ukončenie štyri roky trvajúcej vojny v krajine. Na pokraji hladomoru je tam 14 miliónov ľudí.


V prejave na záverečnom zasadnutí diskusií vo švédskom meste Rimbo Guterres povedal, že v rámci dohody znepriatelené strany stiahnu svoje ozbrojené sily z kľúčového prístavného mesta Hudajda.

Nie je zatiaľ jasné, kedy vstúpi prímerie do platnosti, napísala tlačová agentúra DPA.

"Prímerie umožní prísun humanitárnej pomoci a tovaru civilnému obyvateľstvu a zlepší podmienky života miliónov Jemenčanov," dodal Guterres.

Hudajda, v západnej časti Jemenu, je strategicky dôležitá, pretože cez jej prístav prúdi do krajiny približne 80 percent dovezeného tovaru.

Koalícia pod vedením Saudskej Arábie, ktorá podporuje jemenskú vládu, začala v júni veľkú ofenzívu zameranú na dobytie Hudajdy, pretože tú od konca roka 2014 ovládajú Iránom podporovaní šiitskí povstalci húsíovia.

Gutteres ocenil dohodu ohľadne Hudajdy ako "skutočný pokrok".

Dodal, že obe strany sa stretnú na novom kole rozhovorov koncom budúceho mesiaca. Konkrétny dátum ani miesto neuviedol.

"Čaká nás ešte dlhá cesta, veľa nutných dohôd, toto je len začiatok, ale je to aspoň začiatok pokroku," doplnil.

Osobitný vyslanec OSN pre Jemen Martin Griffiths vo štvrtok na tlačovej konferencii v Rimbe vyhlásil, že OSN zohrá v prístave Hudajda "dôležitú úlohu", podrobnosti však nepovedal.

Saudskoarabský veľvyslanec pri OSN Chálid bin Salmán informoval, že jeho krajina a koalícia bojujúca proti húsíom "silne dohodu podporujú" ako "veľký krok smerujúci k zmierneniu humanitárnej krízy a k dosiahnutiu politického riešenia".

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo pochválil oznámenie prímeria ako "základný prvý krok".

"Všetky strany majú príležitosť stavať na tomto zvrate v situácii a zlepšiť životy všetkých Jemenčanov. Mier v Jemene je možný," uviedol podľa agentúy AFP Pompeo.

Nórska rada pre utečencov (NRC) vo štvrtok takisto "s úľavou a optimizmom" privítala oznámenie prímeria.

"Ak ho budú všetky strany úplne dodržiavať, dnes dohodnuté kroky budú mať silu zmeniť priebeh krízy v Jemene," uviedol šéf NRC Jan Egeland.

"Sľuby dané vo Švédsku budú mať zmysel iba vtedy, ak civilisti v Jemene uvidia, že nepriateľské akcie prestali, ak sa vytvoria koridory pre pohyb ľudí a základných potrieb a ak sa urobia konkrétne kroky na obnovu krachujúcej ekonomiky krajiny," vysvetlil Egeland.

Delegácie vlády, podporovanej Saudskou Arábiou, a povstalcov húsíov boli vo švédskom meste Rimbo, severne od metropoly Štokholm, od 6. decembra na svojich prvých rozhovoroch za vyše dva roky.

Šéfovia delegácií jemenskej vlády a povstalcov si prvýkrát podali ruky a tento historický okamih na záverečnom zasadnutí vysielali televízie.

V utorok si vláda a povstalci vymenili zoznamy s menami približne 16.000 zajatcov, a to v rámci dohody o ich výmene, ktorá začne platiť 19. januára.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Počet migrantov prichádzajúcich do Španielska sa prudko zvýšil
<< predchádzajúci článok
Pred 20 rokmi zomrel prvý šéfredaktor denníka SME Karol Ježík