Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. mája 2015

M.Lajčák: Zo summitu Východného partnerstva nemožno čakať veľké správy



Na archívnej snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a podpredseda vlády SR Miroslav Lajčák.



Zdieľať
Na archívnej snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a podpredseda vlády SR Miroslav Lajčák. Foto: TASR/Oliver Ondráš
Riga 21. mája (TASR) – Ako konsolidačný vníma summit Východného partnerstva, ktorý dnes začína v lotyšskej Rige, šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák. Ide o prvý summit po vypuknutí konfliktu na Ukrajine. Ten predchádzajúci sa uskutočnil v novembri 2013 v litovskom Vilniuse.


"Vidím ho ako konsolidačný. Nie je reálne očakávať z neho nejaké veľké bombastické správy," povedal novinárom. Podľa neho skôr potvrdí uchytenie sa programu Východného partnerstva, ktorý je výhodný pre jeho šesť štátov - Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajinu.

Ako priblížil Lajčák, táto politika EÚ má spomínaným krajinám pomôcť k ich väčšej stabilite a predvídateľnosti. Nesľubuje im členstvo, ale hovorí o politickej asociácii, ekonomickej integrácii, teda prepojení ich trhov s európskym a vízovej liberalizácii, čiže cestovaní do EÚ bez víz.

Za šesť rokov, odkedy program funguje, sa vytvorili dve skupiny štátov. V jednej sú Ukrajina, Moldavsko a Gruzínsko, ktoré deklarujú svoj záujem o členstvo v únii. Bielorusko, Arménsko a Azerbajdžan síce chcú s EÚ spolupracovať, ale nemajú ambíciu do nej vstúpiť.

"Hoci to nebolo v pláne, Rusko si vyhodnotilo túto politiku ako nepriateľskú voči sebe a dotknuté krajiny sa istým spôsobom dostali do dilemy. Ten program nie je namierený proti nikomu. V 21. storočí sa má každá krajina právo rozhodovať o tom, ako a s kým sa bude združovať," poznamenal Lajčák.

Moldavsko, Gruzínsko a Ukrajina sú po minuloročnom podpísaní asociačnej dohody a dohody o voľnom obchode vo fáze ich napĺňania. Čo sa týka bezvízovej liberalizácie, Moldavsko už má s úniou bezvízový styk, Gruzínsko a Ukrajina sú k nemu pomerne blízko. "Mali nádeje, že to bude ohlásené v Rige. Ešte však nie sú splnené všetky podmienky, ale je veľký predpoklad, že do konca roka by tento proces mohol byť ukončený," avizoval minister, ktorý na summite sprevádza slovenskú hlavu štátu Andreja Kisku. Slovenská delegácia sa presunula dnes do Rigy z Kyjeva, kde bol prezident na oficiálnej návšteve.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Českí a maďarskí experti pokračujú vo vyšetrovaní nehody Gripenu
<< predchádzajúci článok
Kirgizsko ratifikovalo vstup do Eurázijskej ekonomickej únie