Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

11. septembra 2019

M. Lajčák pokrstil Polárnu planétu F. Kuliseva



Filip Kulisev s ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom, archívna snímka.



Zdieľať
Filip Kulisev s ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom, archívna snímka. Foto: TASR
Bratislava 11. septembra (TASR) - Fotograf a cestovateľ Filip Kulisev sa vo svojej jubilejnej desiatej monografii venuje polárnym oblastiam oboch pologúľ. Knihu Polárna planéta predstavil na utorkovej (10. 9.) vernisáži svojej ďalšej výstavy na Západnej terase Bratislavského hradu. Publikáciu slávnostne pokrstil drveným ľadom minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a úradujúci predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Miroslav Lajčák.


"Filipovu prácu sledujem a obdivujem už dlhé roky, no neprestáva prekvapovať," uviedol v príhovore Lajčák. Kniha približujúca ľadové kúty Zeme v ňom zanechala spektrum emócií. Od umeleckého zážitku z talentu slovenského fotografa, cez vďačnosť za nádheru modrej planéty až po obavu o jej prežitie: "Či náhodou nie sme posledná generácia, ktorá si vie užívať krásy Zeme. Keď vidíme, ako rýchlo sa topí ľadovec, akou rýchlosťou devastujeme amazonské pralesy - zelené pľúca našej planéty, akí sme neschopní zastaviť globálne otepľovanie, či si vôbec uvedomujeme, že mi nemáme plán B, pretože nemáme planétu B. Som veľmi rád, že aj na toto upozorňuje Filip vo svojej najnovšie knihe."

Polárna planéta ukazuje rozdiely medzi chladnými svetmi oboch pologúľ. Ľadové medvede skáčuce z kryhy na kryhu žijú len na severe, kým milióny tučniakov snemujúcich na jednom mieste sú špecifikom južnej pologule. Hoci sú polárne oblasti pre živočíchy najnehostinnejšie miesta, aj tak prekypujú životom aj tam, kde by to málokto predpokladal. Albatrosy udivujú rozpätím krídel, alky sú svojím sfarbením papagáje severu, tulene slonie či veľryby reprezentujú cicavce majestátnych rozmerov.

Kulisev sa zaujíma o polárne oblasti sveta od roku 2004, vidí aj to, nakoľko sa menia. "Krása, ktorou nás obklopuje príroda, nie je samozrejmosťou a to, čo dnes považujeme za bežné, už zajtra nemusí existovať. Preto fotím aj polárny svet, ktorý nám mizne pred očami, aby sme si uvedomili jeho krásu a jedinečnosť," hovorí fotograf, ktorému predslov do najnovšej knihy napísal ďalší významný milovník a ochranca prírody, monacké knieža Albert II.

"Putovať po milióny rokov zmrznutom kontinentálnom ľadovci, pozorovať ľadové medvede, ako sa plavia na kryhe alebo plávajú v mori desiatky kilometrov za potravou, vidieť milióny tučniakov na jednom mieste ako na veľkom zhromaždení, to v človeku ostane celý život," priznáva fotograf. "Vidieť súostrovie Zem Františka Jozefa je obrovský zážitok, ľadové medvede sú tam naozaj všade, k samotnému Severnému pólu sme sa prebíjali dvakrát najväčším a najsilnejším atómovým ľadoborcom na svete. Fotogenickejšia je hornatá Antarktída - Južná Georgia, Falklandy, bolo krásne fotiť veselých tučniakov," povedal pre TASR Kulisev, ktorý na vernisáži uviedol aj nové krátke filmy Amazing Planet, približujúce všetky kontinenty z vtáčej perspektívy. Program spestril i polynézsky a polárny tanec skupiny Hula Slovakia.

Výstava Amazing Planet bude na Západnej terase Bratislavského hradu otvorená do 6. októbra.

Filip Kulisev, Master QEP, FBIPP, sa za uplynulé desaťročie prepracoval do svetovej špičky fotografov prírodných scenérií. Absolvoval dve stovky individuálnych výstav na Slovensku a po celom svete. Vydal desať kníh, ktoré ukazujú nádheru a rozmanitosť prírody a rozprávajú aj jeho príbehy z ciest. Získal najvyšší európsky titul Master QEP (Qualified European Professional Photographer) v kategórii príroda a zároveň aj najvyšší titul Fellowship od Britského inštitútu profesionálnych fotografov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Páru v Missouri chýbalo len jedno číslo, aby druhýkrát vyhrali milióny
<< predchádzajúci článok
PRIBÚDA ICH: Zomrel ďalší človek na chorobu z fajčenia e-cigariet