|
Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
Pondelok 27.1.2025
|
Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky |
Meniny má Bohuš
|
Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino |
Úvodná strana | Včera Archív správ Nastavenia |
|
Kontakt | Inzercia |
|
29. marca 2015
M.LACKO: Letavy existujú už 30 rokov, vystriedalo sa tu tisíce umelcov
Na V letnom tábore výtvarníkov - Letavy 2000 v rekreačnej oblasti Kurinec v okrese Rimavská Sobota zišlo sa 14. augusta 2000 takmer sto amatérskych a profesionálnych umelcov zo Slovenska, Čiech, Maďarska, Rakúska, Ukrajiny, Chorvátska, ...
Zdieľať
Na V letnom tábore výtvarníkov - Letavy 2000 v rekreačnej oblasti Kurinec v okrese Rimavská Sobota zišlo sa 14. augusta 2000 takmer sto amatérskych a profesionálnych umelcov zo Slovenska, Čiech, Maďarska, Rakúska, Ukrajiny, Chorvátska, Juhoslávie, Rumunska a Slovinska, ktorí sú rozdelení do šiestich dielní (kresba a maľba, grafika, dielňa priestorovej tvorby, divadelná dielňa, dielňa literárnej a dramatickej tvorby a detská dielňa). Témou ich šesťdňovej tvorivej činnosti je Globálne alebo lokálne. Svojou tvorbou poukážu na vzťah človeka k človeku a k celej spoločnosti a na globálne a lokálne problémy súčasnej civilizácie. Na snímke lektorka dielne prác z hliny Milica Podstrelencová /v popredí/. Foto: TASR/Jozef Ďurník
Rimavská Sobota 29. marca (TASR) – Letavy, teda letný tábor výtvarníkov, bolo pôvodne len malé stretnutie spolužiakov z vysokej školy, ktoré sa však rokmi vyvinulo na všestranne zamerané umelecké podujatie. V súčasnosti sa preto používa všeobecnejší názov Letný tábor umenia. Tohtoročné Letavy, ktoré sa uskutočnia od 9. do 16. augusta, budú už jubilejným 30. ročníkom.Počas 30 rokov existencie sa Letavy stali výnimočnou akciou, ktorá nemá obdobu minimálne v strednej a zrejme ani v celej Európe. „Samozrejme, existujú samostatné žánrovo zamerané podujatia, ale neviem o žiadnom inom s takýmto rozsahom umeleckých druhov a žánrov a s takýmto počtom účastníkov,“ tvrdí Marian Lacko, zakladateľ a hlavný organizátor Letáv, ktorý pracuje ako riaditeľ Základnej umeleckej školy v Rimavskej Sobote. O veľkosti a význame Letáv svedčí aj celkový počet účastníkov. Dodnes ich navštívilo a v ich dielňach pracovalo asi 6200 profesionálnych a neprofesionálnych priaznivcov umenia z viac ako 15 štátov sveta.
História Letáv sa začala v Banskej Bystrici, kde Lacko študoval na Katedre výtvarnej výchovy Pedagogickej fakulty. „Boli sme študenti z rôznych kútov Slovenska, tvorili sme veľmi dobrú partiu a chceli sme sa stretávať aj po ukončení štúdií. Prvotný zámer, s ktorým som prišiel ja a spolužiak Ján Husár, bol, že si každé leto urobíme akúsi stretávku aj s rodinami niekde na chate, budeme maľovať, rozprávať sa a tak podobne,“ zaspomínal Lacko.
Miestom prvého stretnutia a súčasne aj dejiskom nultého ročníka Letáv sa stal Kurinec, rekreačná oblasť neďaleko Rimavskej Soboty. „Keďže termín vychádzal na začiatok septembra a bolo už po sezóne, Kurinec bol prázdny a nebol problém so stanovaním. Cez víkend sa nás zišlo 16 ľudí, väčšina bola z Katedry výtvarnej výchovy Pedagogickej fakulty v Banskej Bystrici. Doplnili nás rimavskosobotskí záujemcovia o umenie a kultúru,“ priblížil začiatky organizátor.
Stovky mladých ľudí "okupujú" tento týždeň kopce a lúky v okolí turistického strediska Kokava - Línia, na pomedzí okresov Detva a Poltár. V centre, ktoré je v lete rajom turistov a v zime lyžiarov sa koná už 24. ročník medzinárodného umeleckého tábora výtvarníkov, známeho pod názvom Letavy. Prevažne študenti stredných i vysokých umeleckých škôl, ale aj žiaci ZUŠ tu v 13 umeleckých dielňach pretavujú do konkrétnej podoby svoje myšlienky a nápady ako vytvoriť originálne či netradičné diela. Na snímke Peter Šanc zo Šamorína pri svojej ponorke na motívy Julesa Verna. Foto: TASR/Roman Uhliar
Pôvodná idea každoročného stretávania bývalých spolužiakov sa rýchlo zmenila. „Už v priebehu druhého až tretieho ročníka sa podujatie rozšírilo o ľudí z ostatných výtvarných katedier po celom Slovensku a počet účastníkov rýchlo stúpal,“ povedal Lacko. Za prvý míľnik považuje jubilejný desiaty ročník, keď sa organizátori spojili s Národným osvetovým centrom v Bratislave a k pôvodným výtvarným dielňam pribudli ďalšie. „Na tomto ročníku prvýkrát počet účastníkov prekročil 300. Novinkou bol aj oficiálny štart večerných programov, ktoré sa síce diali aj dovtedy, ale bolo to skôr také spontánne,“ uviedol.
Ďalším zlomovým bol 17. ročník. „V tom čase sa začala rekonštrukcia Kurinca a z tohto dôvodu sme chtiac-nechtiac museli hľadať iný priestor,“ objasnil organizátor. Voľba padla na síce vzdialené, ale inak veľmi vyhovujúce stredisko Krokava neďaleko Hnúšte. „Je tam totiž veľký rovný priestor, ihrisko, okolo ktorého sme postavili vojenské stany, v ktorých boli dielne. Vyššie sú umiestnené chatky a veľká chata, takže všetko to bolo pokope a na jednom mieste,“ načrtol Lacko.
Tretím a zatiaľ posledným dejiskom Letáv je rekreačné stredisko Kokava-Línia v Poltárskom okrese. Konalo sa tam posledných šesť ročníkov a bude tam aj tento aktuálny. „Táto zmena bola zapríčinená takým prozaickým dôvodom, stredisko Krokava totiž malo zmeniť majiteľa a keby sa zmenili podmienky, mali by sme pri organizácii problémy,“ vysvetlil Lacko. Priestor na Línii je však iný ako na Krokave, viac členitý, dielne nie sú sústredené na jednom mieste. „Je to však aj dobre, nakoľko sa vytvorili akoby samostatné ateliéry, kde majú umelci pokoj na tvorbu,“ podotkol organizátor.
Základom Letáv sú umelecké tvorivé dielne, ktorých počet postupne rástol a počas posledných ročníkov ich bolo 12 až 15. „Okrem výtvarných dielní sú tu ďalšie zamerané na keramiku, umelecké kováčstvo, textilnú a batikovú tvorbu a umeleckú fotografiu. Nechýbajú ani divadelné dielne, teda dielňa hereckej a režijnej tvorby, bábkarská dielňa a pantomíma. Z literárnych dielní treba spomenúť tanečné dielne, hudobno-textárske a dielňu animovaného filmu. Tento rok pribudne ešte jedna - Odpad ako umenie, ktorá bude zameraná na akúsi umeleckú recykláciu,“ vymenoval jednotlivé dielne Lacko. Ustálený počet účastníkov je 250 až 350 ľudí, ale posledné ročníky sa ich počet vyšvihol aj nad 400. „To už však bolo dosť na hrane, aby sme to všetko stíhali po organizačnej stránke,“ zdôvodnil Lacko.
V letnom tábore výtvarníkov - Letavy 2000 v rekreačnej oblasti Kurinec v okrese Rimavská Sobota sa 14. augusta 2000 zišlo takmer sto amatérskych a profesionálnych umelcov zo Slovenska, Čiech, Maďarska, Rakúska, Ukrajiny, Chorvátska, Juhoslávie, Rumunska a Slovinska, ktorí sú rozdelení do šiestich dielní (kresba a maľba, grafika, dielňa priestorovej tvorby, divadelná dielňa, dielňa literárnej a dramatickej tvorby a detská dielňa). Témou ich šesťdňovej tvorivej činnosti je Globálne alebo lokálne. Svojou tvorbou poukážu na vzťah človeka k človeku a k celej spoločnosti a na globálne a lokálne problémy súčasnej civilizácie. Na snímke sochár Pavol Lofaj zo sekcie priestorovej tvorby Foto: TASR/Jozef Ďurník
Práve organizačná stránka takéhoto veľkého podujatia je pre ľudí okolo Letáv každoročnou zaťažkávacou skúškou. „Technické zabezpečenie je veľmi náročné a málokto vidí pozadie toho všetkého, čo sa tam deje. Treba zabezpečiť ubytovanie, materiál a obrovské množstvo detailov,“ prezradil spoluorganizátor Letáv Tibor Lajgút. Práca organizátorov navyše nekončí zavŕšením oficiálneho programu. „Treba ešte zabezpečiť prepravu vzniknutých diel, vypálenie keramiky, inštaláciu výstavy. Ak prší, musíme na mieste konania nechať stany aj časť materiálu. Skrátka, je za tým veľmi veľa práce,“ načrtol Lajgút.
Na celkovej príprave Letáv sa podieľa približne 50 ľudí. „Tak ako na každej takejto akcii, aj tu sú dva tímy. Jeden je prípravný, teda organizačný, a druhý je realizačný,“ informoval druhý spoluorganizátor Letáv Roman Slanina. Rovnako náročné je však podľa jeho slov aj finančné zabezpečenie. „V pozadí sú ľudia, ktorí pripravujú projekty a cez granty sa snažia Letavy podporiť,“ doplnil.
Pred dvoma rokmi bolo organizovanie Letáv ohrozené práve z dôvodu nedostatku financií. „Ľudia vtedy sami od seba spustili cez sociálne siete kampaň a začali sa skladať na ich zorganizovanie. Podarilo sa im vyzbierať takú sumu, že sme zo sily tejto komunity Letavákov boli sami prekvapení,“ spomenul Slanina.
„Niektorí už Letavy nazývajú kultovým táborom a zrejme to tak aj naozaj je, keďže sme vydržali 30 rokov. Navyše, minimálne 20 rokov na ich príprave pracujú tí istí ľudia,“ zakončil Lacko.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR