Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. mája 2014

M. Krivánszky: Treba vytvoriť fungujúcu Európu



Mikuláš Krivánszky



Zdieľať
Mikuláš Krivánszky Foto: TASR/Ladislav Vallach
Košice 19. mája (TASR) - Maďarská kresťansko-demokratická aliancia (MKDA) vznikla nedávno, v novembri 2013. Podľa lídra jej kandidátky pre voľby do Európskeho parlamentu (EP) Mikuláša Krivánszkeho je otvorená pre všetkých občanov Slovenska.


Rozhovor s ním je súčasťou projektu v ktorom TASR predstavuje lídrov kandidátok pre voľby do Európskeho parlamentu.

Aký je základný program aliancie?

Program je založený na báze kresťanského vierovyznania. Podľa nás maďarské strany na Slovensku už nereprezentujú kresťanskú víziu politiky. Keďže sme nová strana, v súčasnosti si budujeme naše členstvo, a rozhodli sme sa tak, že pôjdeme do európskych volieb. Máme už dostatok zástupcov vo volebných komisiách.

Ako hodnotíte fungovanie Európskej únie?

Medzi pozitíva patrí, že únia funguje v takej podobe ako to vnímame každý deň. Cestujeme slobodne, funguje výmena tovaru. Únia je taká, ako si ju vytvoríme. Ako vidíme, postupné kroky zabezpečujú jej rozvoj. Bez dohody štátov a politických strán to ale nefunguje. Ak vytvoríme spoločnú, fungujúcu Európu, tak mladšie generácie budú žiť úplne inak. Dôležité je, aby sme vedeli, že ako dnešná mládež uvažuje o únii, čo by oni chceli zmeniť.

Možno aj preto je na vašej kandidátke toľko mladých ľudí?

Priemerný vek v našej strane je 35 rokov. To, že z piatich kandidátov sú štyria mladí, nie je náhoda. Ja som najstarší, pretože v európskych štruktúrach treba mať aj nejaké skúsenosti. Rozhodli sme sa, že si rozdelíme päťročný mandát, každý dostane jeden rok. To znamená, štyria mladí ľudia sa dostanú do Európskeho parlamentu.

Aká je spolupráca s ostatnými maďarskými stranami na Slovensku?

Samozrejme po vzniku našej strany sme oslovili maďarské strany doma i v zahraničí a vyjadrili sme ochotu na spoluprácu. Maďarské strany na Slovensku neprejavili záujem.

Okrem maďarského jazyka ovládate ďalšie tri-štyri jazyky, plynule hovoríte aj po slovensky. Napriek tomu ste mali v jednej televíznej diskusnej relácii tlmočníka. Aký ste na to mali dôvod?

Veľmi jednoduchý. V Európskom parlamente každý môže rozprávať svojou rečou. Je to európsky postoj a Slovensko je demokratická krajina. Ja som len využil svoje právo, ktoré určuje zákon. Chcel som upozorniť na to, že našim maďarským občanom musíme vrátiť dôstojnosť a nech sa neboja používať svoj materinský jazyk.

Aké budú vaše priority v EP?

Nie sme len etnická strana. Máme celoeurópsku víziu, aj slovenskú víziu, ale máme aj špecifické predstavy o našej komunite. Sme sociálne citlivá strana. Chceme riešiť hlavne problémy našich regiónov, aby mladí ľudia neodchádzali do Ameriky, Austrálie a do celého sveta. Tu nejde len a národnosti, ale o celé Slovensko. Chceme sa prezentovať takou politikou, aby mladí ľudia zostali doma. Najdôležitejšie je, aby únia vytvorila systém kontroly, aby sa eurofondy mohli čerpať aj regionálne.







Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Dva roky za predsedu Freša znamenali úpadok SDKÚ-DS
<< predchádzajúci článok
Lavrov: Rusko nemá námietky proti reverznému toku plynu cez Slovensko