|
Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
Nedeľa 19.1.2025
|
Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky |
Meniny má Drahomíra, Mário
|
Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino |
Úvodná strana | Včera Archív správ Nastavenia |
|
Kontakt | Inzercia |
|
28. februára 2016
M. IKIARA: Keňa ponúka desaťročné daňové prázdniny
Ak firma väčšinu produkcie vyváža napríklad do Európy, má nárok na desaťročné daňové prázdniny. Ak investuje trebárs milión dolárov, nemusí platiť daň z príjmu, ...
Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Bratislava 28. februára (TASR) - Ak firma väčšinu produkcie vyváža napríklad do Európy, má nárok na desaťročné daňové prázdniny. Ak investuje trebárs milión dolárov, nemusí platiť daň z príjmu, kým jej zisk nedosiahne 1,5 milióna. Aj tým sa chváli Moses Ikiara, generálny riaditeľ kenskej štátnej agentúry KenInvest (Kenya Investment Authority), ktorá podporuje prílev zahraničných investícií do krajiny.Neziskové organizácie pritom dlhodobo upozorňujú, že ešte aj deklarované zisky nadnárodných spoločností sa dokážu dostať na úroveň blízko nuly. Umelo si ich takto firmy vedia znížiť vďaka transakciám v rámci vlastnej korporácie. V krajine sa teda nemajú zle.
V kenskom Nairobi, v rozhovore pre TASR v rámci multimediálneho projektu Osobnosti: tváre, myšlienky Ikiara porozprával aj o tom, že Keňa je hlavným vývozcov rezaných kvetov pre Európu, či má dostatok odborníkov, keďže plánuje v krajine postaviť jadrovú elektráreň, alebo prečo je v Nairobi veľký hlad po nových bytoch.
Afrika je kontinent 21. storočia s potenciálom budúceho rozvoja, kde by mohlo nájsť uplatnenie mnoho slovenských firiem. To povedal koncom novembra minulého roka šéf slovenského parlamentu po stretnutí s jeho kenským partnerom. Ako generálny riaditeľ štátnej agentúry predpokladám, že súhlasíte...
Áno. Ale nielen z titulu mojej pozície. Pred desiatimi rokmi sa o Afrike písalo ako o kontinente bez nádeje, s množstvom problémov, ako je chudoba či choroby. Nedávno zverejnil časopis The Economist článok s titulkom Afrika na vzostupe. A to skutočne platí. Nielen Keňa, ale drvivá väčšina kontinentu rastie.
Čo spôsobilo tento vzostup?
Viaceré dôvody. Prvým je omnoho väčšia politická stabilita. Podstatne ubudlo občianskych vojen a vo väčšine krajín je mier. Ďalším je nerastné bohatstvo Afriky. Objavili sa nové ložiská ropy a vzácnych minerálov. Hospodárstvo ich začína aj využívať a spracovávať, nielen predávať a exportovať. Dôležitým faktorom je i rastúca vzdelanosť v Afrike a zvyšujúci sa príjem na obyvateľa. Rozvíja sa spolupráca s Čínou. Aj vďaka nej a jej pomoci nebol kontinent natoľko postihnutý globálnou finančnou krízou, ako iné časti sveta. Afrika je aj preto atraktívna pre investorov a my zaznamenávame veľký záujem kapitálových investorov. Rast kontinentu totiž ponúka dvojciferné zhodnotenie investície, ale aj vyššie.
Treba však znova poznamenať, že pozitíva sa netýkajú celého kontinentu, ako to zovšeobecňujete...
Súhlasím. Sú krajiny, ktorým sa darí veľmi, no sú aj také, ktoré majú vnútorné problémy. Keňa však patrí k tým prvým.
No tiež nie celá Keňa, aj v Nairobi stále existujú rozsiahle slumy. V najznámejšej Kibere o rozlohe 2,5 štvorcového kilometra žije vyše milión ľudí.
Ale stredná trieda sa postupne rozširuje. Za posledné dve dekády Keňa rástla v priemere ročne o päť percent hrubého domáceho produktu. To je veľmi silný rast, ktorý k rozširovaniu strednej triedy prispieva. Napokon aj neustále dopravné zápchy v Nairobi svedčia o rozširujúcej sa a silnejúcej strednej triede v krajine.
Vrátim sa ešte k slovám predsedu nášho parlamentu. Ten vravel, že uplatnenie v krajine by mohli nájsť slovenské firmy z oblasti energetiky, IT, poľnohospodárstva či chemického priemyslu. Je to tak?
Áno, energetika patrí k sektorom, ktorý i investorov zaujíma najviac. Máme dobré podmienky pre rozvoj obnoviteľných energií. Mám na mysli veternú energiu, najmä na severe krajiny sú totiž výborné podmienky na jej využívanie. Perspektívne je využitie solárnej energie, pretože máme veľa slnečných dní v roku.
Naša ekonomika takisto výrazne závisí od poľnohospodárstva. Dosahuje celkový podiel sedem percent z HDP. V krajine máme veľa fariem, ktoré sa rozvíjajú. Zameriavame sa na produkciu kávy, čaju, orieškov, tropického ovocia i zeleniny. Väčšina tejto produkcie smeruje na export a môžete sa s ňou stretnúť v Európe aj inde vo svete. Keňa je tiež hlavným vývozcov rezaných kvetov pre Európu.
Štatistiky hovoria, že na prvých miestach je v rámci súkromných investícií energetika, poľnohospodárstvo a ešte strojárstvo. Tam je Keňa jedným z lídrov východnej Afriky. V prípade verejných investícií dominujú infraštrukturálne projekty.
Iniciatíva Tax Justice Network – Africa hovorí o tom, že africké krajiny ako Keňa, Uganda, Rwanda a Tanzánia sa predbiehajú v poskytovaní daňových stimulov, aby do krajiny nalákali zahraničného investora. Ak by som chcela začať so svojou firmou v Keni podnikať, aké všetky výhody by ste mi vedeli ponúknuť?
V prvom rade by som vám pripomínal rýchlu návratnosť kapitálu v silných odvetviach, ako je spomínané strojárstvo či poľnohospodárstvo. Potom by som spomenul daňový systém a možnosť investičných stimulov. Ak by vaša firma väčšinu produkcie vyvážala napríklad do Európy, mala by nárok na desaťročné daňové prázdniny. Ďalších desať rokov by ste mali nárok na zníženú korporátnu daň z príjmu o päť percent, pričom normálne sú firmy zdanené sadzbou 30 percent. Ak investujete v špeciálnych ekonomických zónach, po desaťročných prázdninách si môžete korporátnu daň znížiť až na 15 percent.
Ponúkame i príspevok na investície vo výške 150 percent. V praxi to znamená, že keď napríklad investujete jeden milión amerických dolárov, nemusíte platiť daň z príjmu, kým nedosiahnete zisk vo výške 150 percent vašej investície. Vláda pritom vytvára ešte ďalšie stimuly.
Od roku 1963, keď Keňa získala nezávislosť, vedie veľmi ústretovú politiku voči zahraničným investorom. Už o rok neskôr prijala zákon o ochrane investícií, takže podnikateľské prostredie garantuje zahraničným investorom bezpečnosť ich kapitálu.
Umožňujeme tiež dovoz technológií, nástrojov a zariadení pre výrobu bez cla a aj bez nutnosti platiť daň z pridanej hodnoty. Pri zdrojoch elektrickej energie sú zase špeciálne ekonomické zóny, kde nemusíte platiť za dodávku elektrickej energie, ktorá sa produkuje v ich blízkosti.
Keď hovoríte o elektrickej energii, podľa Svetovej banky k nej nemá prístup 77 percent obyvateľstva krajiny. A tam, kde je dostupná, sú časté výpadky. To podnikaniu robí problémy. Manažér slovenskej továrne v Nairobi hovorí, že potrebujú mať náhradný generátor, ktorého prevádzka je pre nich drahá.
Samozrejme, problémy s dodávkami energie existujú, ale postupne sa riešia zapájaním nových zdrojov. Od roku 2014 sa objavili nové zdroje energie s inštalovaným výkonom 280 MW. Rovnako vláda investuje do modernizácie distribúcie elektriny, aby sa zlepšil prenos elektrickej energie a nedochádzalo k jej výpadkom.
Kenská vláda sa už ale dohodla s Čínou a do roku 2025 sa chystá postaviť prvú jadrovú elektráreň v krajine. Je na to krajina pripravená? Má vôbec odborníkov?
V krajine boli 11 odborníci z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) a povedali, že Keňa spĺňa väčšinu ich podmienok, ktoré bolo treba pre schválenie jadrovej elektrárne, vrátane kvalifikovanej pracovnej sily. Investujeme veľa aj do vzdelania a platí, že z Afriky nájdete najlepšie kvalifikovanú pracovnú silu práve tu. Desiatky našich študentov sú tiež na univerzitách v Južnej Kórei i v USA, kde sa učia jadrovú vedu.
MAAE nám teda dala súhlas pokračovať, na realizáciu elektrárne už vláda vybrala poradcu. Celý proces je však ešte v štádiu prípravy. My ale máme vysoké náklady i na pohonné látky, ktoré vzniknú počas obdobia sucha, keď sa využívajú dieselové generátory. Jadrová energia je tiež spôsob, ako znížiť závislosť krajiny na vodných elektrárňach.
Podnikatelia sa sťažujú aj na korupciu. Aký veľký je tento problém v Keni?
Boj s korupciou je pre našu krajinu výzvou. Ak sa pozriete na naše médiá, vidíte, že sloboda vyjadrovania sa je na rozvojovú krajinu veľmi veľká. Vláda sa snaží s korupciou bojovať.
Na jednej strane hovoríte, že vláda chce s korupciou bojovať, na strane druhej však práve podľa titulkov novín vidno, že korupcia často siaha až na najvyššie miesta. Ako si to mám teda vysvetliť?
Ale aj vládni predstavitelia sú pod prísnou verejnou kontrolou. Vďaka slobodnej tlači možno máte dojem, že v Keni je veľa korupčných prípadov, no vláda sa pred nimi neschováva. Náš prezident počas nedávneho prejavu pri príležitosti osláv nezávislosti Kene verejne podporil boj proti korupcii. Povedal, že korupcia ohrozuje podnikateľské prostredie a pre ľudí je to riziko straty pracovných miest.
Dobre, rozprávame sa o podnikaní. Ako sa teda bojuje s korupciou v tejto oblasti?
V Keni už viac ako 200 firiem podpísalo protikorupčný kódex. Toto opatrenie má zlepšiť podnikateľské prostredie a izolovať korupčné firmy, s ktorými slušní podnikatelia nebudú chcieť obchodovať. Za korupciu sú u nás aj prísne tresty a nečestným podnikateľom hrozí prepadnutie majetku, ktorý nadobudli vďaka korupčnej činnosti.
Podnikatelia sa ale sťažujú aj na menšiu, no každodennú korupciu. Vravia, že často musia čakať i mesiace na vydanie nejakého dokumentu, čo je pre nich znamením, že úradník zase čaká na úplatok. To firmu síce nezruinuje, no na dennej báze je to prinajmenšom nepríjemné.
Veľa ľudí k tomu takto pristupuje, pretože nemajú dostatok informácií. KenInvest je vládna agentúra, ktorá je financovaná z verejných zdrojov, aby podporovala investície a podnikanie. Podnikatelia sa preto majú obracať v prípade problémov na ňu.
Ktoré krajiny sú v Keni najväčšími investormi?
Keďže Keňa bola v minulosti britskou kolóniou, je logické, že najviac investícií prichádza práve z Veľkej Británie. Ďalej nasledujú USA a India, no v poslednom období vidíme prichádzať aj investorov z Číny či európskych krajín, ako je Nemecko, Francúzsko alebo Holandsko v poľnohospodárstve, či Taliansko v turistickom odvetví. Existuje teda veľká diverzifikácia, investori neprichádzajú len z jednej časti sveta a neinvestujú len do jedného odvetvia. Za posledné dva roky sa prílev zahraničných investícií do Kene zvýšil o sto percent.
Ako škodia podnikaniu v krajine útoky somálskych islamistov z teroristickej skupiny Aš-Šabáb?
Škodí to podnikaniu v turizme. V Nairobi nájdete hotely všetkých najdôležitejších globálnych sietí, ako je Sheraton, Hilton alebo Crowne Plaza. Krajina sa teda snaží podporovať a rozvíjať turizmus, a to aj napriek tomu, že sa ju snažia poškodiť teroristické útoky. No po nich nám toto odvetvie pokleslo a hoci späť rastie, dosiaľ sa nedostalo na rovnakú úroveň.
Firmy, ktoré podnikajú aj v okolitých krajinách, majú svoje sídlo práve v Keni. Aj medzinárodné banky cez Keňu vytvárajú svoje pobočky v Ugande či Tanzánii. V Nairobi sa sústreďujú tiež medzinárodné organizácie. Ako toto môže zúročiť podnikateľ v Keni?
Toto všetko má vplyv na náš trh s nehnuteľnosťami. Pracovníci napríklad OSN potrebujú primerané bývanie a vytvárajú tak dopyt, ktorý je impulzom pre náš trh. Na bytovú výstavbu je veľký priestor. Ak si porovnáme dopyt a ponuku, celkovo nám chýba 200.000 bytov. Naša populácia tiež rastie rýchlym tempom - 2,6 percenta ročne.
Tento dopyt, samozrejme, tlačí ceny nahor a možno povedať, že Nairobi, kde je najväčší hlad po nových bytoch, má najväčšiu návratnosť kapitálu vloženého do nehnuteľností. Na druhom mieste je Mombasa, ktorá je obľúbená pre amerických investorov.
Hovorila som aj o IT. Keňa je známa mobilným bankovníctvom. Ľudia platia aj v malých obchodíkoch cez systém M-Pesa, ktorý spustili ešte v roku 2007. Anglický týždenník The Economist potom uviedol, že zaplatiť za taxík cez mobil je v Nairobi ľahšie, ako v New Yorku. Ako sa toto podarilo rozvojovej krajine?
Keňa má 44 miliónov obyvateľov, z čoho 70 percent je mladších ako 25 rokov. Sme teda krajina s mladou populáciou a modernými návykmi, ktorá denne využíva internet a sociálne siete. V tomto sme v rámci celého kontinentu najlepší. Používanie informačno-komunikačných prostriedkov je veľmi rozšírené a Nairobi je tiež považované za "najinteligentnejšie" mesto na kontinente. Približne 60 kilometrov od neho budujeme na ploche 5000 hektárov i technologický park Malili. Ten by mal splniť náš strategický cieľ, aby sa moderné technológie a IT podieľali na raste HDP minimálne desiatimi percentami.
Keď hovoríte o cieľoch, Keňa má spracovaný i strategický dokument – Kenya Vision 2030. Aká je teda vízia krajiny do roku 2030?
Program, ktorý bol prijatý v roku 2008, je našou dlhodobou rozvojovou stratégiou. Umožňuje a podporuje množstvo investícií v krajine. Napríklad v oblasti infraštruktúry počítame s vybudovaním 10.000 kilometrov nových ciest. Za posledných päť rokov sme tiež vybudovali nové energetické zdroje s inštalovaným výkonom 5000 MW. Mnohé z nich sú obnoviteľné, ako napríklad solárne elektrárne.
Snažíme sa zlepšovať aj dopravné spojenie so susednými krajinami. Investujeme do skvalitnenia dopravného terminálu na letisku Mombasa, z ktorého sa lieta do Tanzánie, Ugandy a Rwandy. Aj táto cesta tak dokáže znižovať logistické náklady pri preprave tovaru.
Cieľom Kenya Vision 2030 je teda premena Kene na industrializovanú, strednopríjmovú krajinu s vysokou kvalitou života všetkých obyvateľov a s čistým a bezpečným životným prostredím.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR