24hod.sk    Ekonomika

11. októbra 2015

M. Draghi chce odmeniť Atény za dôsledné plnenie úsporných opatrení



Mario Draghi, archívne foto.



Zdieľať
Mario Draghi, archívne foto. Foto: TASR/AP
Frankfurt nad Mohanom 11. októbra (TASR) - Disciplinované uskutočnenie gréckeho úsporného programu je podľa prezidenta Európskej centrálnej banky (ECB) Maria Draghiho predpokladom pre možné zníženie časti dlhu krajiny. Informuje o tom nemecký manager magazin online (mmo) s odvolaním sa na dnešné vydanie aténskeho denníka Kathimerini. Draghi dodal: "Je v záujme všetkých, aby sa opatrenia zrealizovali."


Grécke ministerstvo financií publikovalo v sobotu (10.10.) vo večerných hodinách balík návrhov zákonov k úsporám. Obsahujú zavedenie nových daní a prísnejšie tresty pre daňových hriešnikov.

Schválenie zákonov je jednou z podmienok gréckych veriteľov na pokračovanie vo finančnej pomoci.

Ministerstvo oznámilo, že návrhy zákonov predloží do parlamentu na prerokovanie a schválenie v pondelok (12.10.). Predpokladá sa, že sa o nich bude hlasovať koncom týždňa.

V jednom zo zákonov sa navrhuje, aby sa citeľne zvýšili dane za prenájom nehnuteľností. Vek odchodu do dôchodku sa s definitívou platnosťou stanoví na 67 rokov. Výnimku dostanú len osoby s dlhodobým dôchodkovým poistením. Daňoví hriešnici by mali dostávať vyššie tresty. Privatizácia gréckej železnice sa urýchli.

Experti veriteľov, ktorými sú EÚ, ECB a MMF, začnú dôkladne kontrolovať úsporné opatrenia novej vlády Alexisa Tsiprasa koncom mesiaca. Iba v prípade, že budú s nimi súhlasiť, Atény dostanú ďalšie prostriedky z rámcového úveru 86 miliárd eur.

Draghi povedal, že Grécko dostane úľavy na splácanie úveru iba v prípade, ak budú veritelia vidieť skutočnú realizáciu dohodnutých opatrení. Nedeľník citoval Draghiho, že "element zníženia dlhového bremena musí existovať". Nič však nepovedal o radikálnom odpísaní dlhu.

V Aténach dúfajú, že krajina dostane na splatenie dlhov lehotu vyše 50 rokov a stabilnú úrokovú sadzbu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/m-draghi-chce-odmenit-ateny-za-dosledne-plnenie-uspornych-opatreni-cl391563.html