Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Víkend

10. decembra 2006

Ľudové pranostiky prognózujú, aká bude zima



Naši predkovia si všetko dianie v prírode pozorne všímali a nápadné zmeny v nej zaznamenávali aj v pranostikách.



Zdieľať
  Patria k nim aj tie, v ktorých je podchytená prognóza o tom, aká bude zima.

      Podľa pracovníka starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslava Sanigu z odletu vtákov usudzovali, že Keď divé husi idú preč zavčasu v jeseň, bude skoro zima alebo Pipíšky prileteli, bude tuhá zima. Podľa ďalšej Keď v zime prilietavajú vrany blízko k príbytkom, hotov sa na tuhú zimu. Pranostiky hovoria aj o miernej zime: Ak sú do Michala vtáky doma, nebude tuhá zima alebo Ak sú na Michala lastovičky tuná ešte, tak sa tuhej zimy, ľudia, viac netešte. "Ako na mnohých iných pranostikách aj na týchto je voľačo pravdy," konštatoval Saniga.
      Zo zvukových prejavov vlkov a líšok ľudia tiež prognózovali zimu: Keď vlci a líšky v januári vyjú, to znamená tuhú zimu. Krákanie mnohých vrán v zime malo byť predzvesťou silného sneženia. Charakter zimného obdobia predpovedali aj podľa "vypasenia sa" divej zveri: Keď sú zvieratá v hore tučné, tak iste príde tuhá zima. Lovci vtákov zvykli z ich telesnej kondície predpovedať zimu. Ak vo februári nalapané vtáčiky bývali tučné, malo to byť predzvesťou ešte množstva snehu a tuhej zimy. Podobne ľudia prognózovali zimné počasie aj zo správania sa živočíchov, napr: Keď mravce robia veľké kopce, bude tuhá zima alebo Ak sa osy v septembri tlačia do príbytkov, prorokujú tuhú zimu či Keď krt ide do zeme hlbšie, bude skoro tuhá zima. Podľa inej pranostiky by mala byť vraj dlhá zima, keď jelene neskoro v jeseni medzi lane prichádzajú, povedal Saniga.
      Charakter zimy určovali aj podľa plodov zeleniny: Keď má cibuľa málo šúp, bude slabá zima, keď má veľa šúp, bude tuhá zima alebo Keď kapusta veľa listov a kukurica veľa šúp má, bude dlhá zima. Podobne predpovedali zimné počasie aj z úrody, pretože Keď sa urodí mnoho žaluďov, bukvíc, šípok, tak bude tuhá zima. Podľa ďalšej pranostiky Keď veľmi zarodia mak, buk a lieska, bude tuhá zima a mnoho snehu.
      Ľudia veštili, aká by mala byť zima, aj podľa opadávania listov zo stromov: Keď sa drží list v mesiaci októbri na stromoch pevne, to znamená tuhú zimu alebo Keď na Martina list zo stromu neopadol, môžeme čakať tuhú zimu či Keď kvitnú stromy druhýkrát, bude zima na stokrát.

(TASR)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Do Švajčiarska možno vstúpiť aj s občianskym preukazom
<< predchádzajúci článok
V predvianočnej Redute niekoľko špecialít