Ľudia z Bánoviec sa búria, že mesto chce Rómom opraviť bytovky
BÁNOVCE NAD BEBRAVOU 16. októbra (WEBNOVINY) – Vlna nevôle sa zdvihla v Bánovciach nad Bebravou po tom, čo sa mestskí poslanci uzniesli, že Rómom na ulici K nemocnici opravia tri zdevastované bytovky. Majoritná časť obyvateľov ...
BÁNOVCE NAD BEBRAVOU 16. októbra (WEBNOVINY) – Vlna nevôle sa zdvihla v Bánovciach nad Bebravou po tom, čo sa mestskí poslanci uzniesli, že Rómom na ulici K nemocnici opravia tri zdevastované bytovky. Majoritná časť obyvateľov spísala petíciu, pod ktorú sa podpísalo dvetisíc ľudí. Požadujú, aby obyvateľov vysťahovali na kraj mesta.
„Nemám z petície radosť, ale chápem ľudí, čo ich k tomu vedie. Na druhej strane ulice sú také isté byty z 50. rokov a sú v poriadku. No sú to mestské byty a svojím stavom ohrozujú ľudské životy. Tento problém sa pred nami kotúľa už spred revolúcie a musíme niečo robiť," povedal primátor mesta Stanislav Šiko.
Na poslednom búrlivom zasadnutí mestského zastupiteľstva sa poslanci uzniesli, že domy so 63 bytmi začiatkom budúceho roka zrekonštruujú. Mesto opravy odhaduje na 100 miliónov korún (3 319 392 €), pričom pätinu celkových nákladov by si obyvatelia domov odpracovali. K opraveným bytom by následne nadobudli vlastnícky vzťah. "Financie chceme získať z eurofondov alebo pomocou dotácie na rozvoj bývania od ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja,“ doplnil Šiko, ktorý nevylúčil, že budú možno musieť využiť aj peniaze z mestskej kasy. Poslanci opäť zasadnú koncom októbra a budú sa petíciou zaoberať.
Bytovky majú poškodené strechy, narušenú statiku, žiadne kúrenie, vybité vchodové dvere. „Oni si sami tie byty zdevastovali. Nech si postavia nízkonákladové domy mimo mesta a nech im mesto pomôže,“ povedala predavačka Antónia Pagáčová. Rovnaký názor má aj mladá mamička Diana Giecová. „Je to úplne zbytočné, zas to zdevastujú.“ „Trhajú stierače, režú nám pneumatiky na autách. Fetujú a kradnú. A oni sú diskriminovaní?“ pýtal sa rozhorčene z okna starší pán.
Mesto chcelo Rómov pôvodne presťahovať do inej lokality, no podľa primátora Šika sa to vždy stretlo s odporom tamojších obyvateľov, ktorí ich v susedstve nechcú. „Aj my chceme žiť ako ľudia, nech nám dajú šancu. Keď sa potom niekto nebude o byt starať alebo platiť, tak nech pôjde preč,“ povedal Jindřich Rác, ktorý deväť rokov žije so ženou a tromi deťmi v pivnici. Bez vody, kúrenia a s elektrinou natiahnutou cez pivničné okno. Rác hovorí, že časť obyvateľov pracuje, poctivo platí. "Všetkých nás hádžu do jedného vreca." Podľa primátora existuje aj variant, že mesto domy predá súkromnej spoločnosti, ktorá by "urobila to, čo mesto, ale za prísnejšieho režimu.
SITA