Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

09. júna 2009

Ľudia veria najviac hasičom, najmenej politikom



Ľudia najviac dôverujú požiarnikom, najväčší prepad v dôvere zaznamenali bankári. Na konci rebríčka dôveryhodnosti sú manažéri veľkých spoločností, reklamní experti a politici. Vyplýva to z ...



Zdieľať
BRATISLAVA 9. júna (WEBNOVINY) - Ľudia najviac dôverujú požiarnikom, najväčší prepad v dôvere zaznamenali bankári. Na konci rebríčka dôveryhodnosti sú manažéri veľkých spoločností, reklamní experti a politici. Vyplýva to z medzinárodného prieskumu spoločnosti GfK, ktorý sa uskutočnil na jar tohto roka v 16 európskych krajinách a USA - Slovensko však doň nebolo zahrnuté.


Požiarnici majú vo väčšine krajín Európy a USA veľkú dôveryhodnosť - 92%. Na druhom mieste skončili učitelia s 85%, čím si oproti minulému roku polepšili o jednu priečku. Na treťom mieste sú spolu poštoví pracovníci, lekári a armáda, ktorí získali po 81%.

Trochu iné výsledky dosiahla západná Európa, kde si učitelia (83%) vymenili miesto s lekármi (85%). Poštoví pracovníci sú v západnej Európe na štvrtej priečke (82%) a po nich nasleduje armáda (77%) a polícia (76%). Viac než polovica respondentov v Európe a USA dôveruje kňazom, organizáciám chrániacim životné prostredie, polícii, charitatívnym združeniam, sudcom, štátnym úradníkom a odborníkom na prieskum trhu, hoci aj v týchto prípadoch jestvujú medzi jednotlivými krajinami výrazné rozdiely. Cirkev má dobrú reputáciu v Rumunsku, Poľsku a v Nemecku, kde ju považuje za dôveryhodnú až tri štvrtiny ľudí, zatiaľ čo v Grécku (26%) a Francúzsku (36%) jej veria najmenej. Rovnako sa odlišuje dôvera k polícii. Zhruba tri štvrtiny ľudí v západnej Európe policajtom dôveruje. Výnimku tvorí Grécko, kde úroveň dôvery policajnému zboru dosahuje 40%. Vo východnej Európe vníma políciu ako dôveryhodnú iba polovica respondentov, v Rusku iba tretina. Situácia je podobná v prípade sudcov. Celkovo až 57% všetkých respondentov vníma túto skupinu pozitívne. V Poľsku verí sudcom dokonca až 86%, zatiaľ čo v Bulharsku je to len 31%.

Dôvera v profesionálov venujúcich sa prieskumu trhu sa zdá byť, v porovnaní so západom, o čosi vyššia v strednej a východnej Európe. Najviac tejto skupine dôverujú obyvatelia Poľska (83%), zatiaľ čo Gréci (47%) a Američania (48%) sú naopak najskeptickejší spomedzi krajín, ktoré sa zúčastnili prieskumu. Charitatívne organizácie majú najväčšiu dôveru v Poľsku, naopak, najmenšiu v Taliansku. Štátni zamestnanci majú veľmi rozdielnu reputáciu v závislosti od konkrétnej krajiny. Zatiaľ čo takmer 80% Švajčiarov štátnym úradníkom verí, iba jeden zo štyroch Grékov by povedal to isté o štátnych zamestnancoch vo svojej domovskej krajine.

Na posledných miestach rebríčka 16 európskych krajín a USA sú právnici (47%), odbory (43%), novinári (41%), marketingoví experti (39%), bankoví zamestnanci (37%), manažéri veľkých spoločností (33%), reklamní experti (28%) a politici (18%). Imidž politikov je mimoriadne slabý v Grécku (6%), Maďarsku (8%), Francúzsku (10%) a Taliansku (10%). Aj v USA sa politici umiestnili na poslednom mieste, ale úroveň dôvery je o niečo vyššia a dosahuje 21%. Výrazný prepad zaznamenali bankári - z minuloročných 45% klesli na 37%. Úpadok dôvery v bankárov bol vo väčšine krajín strednej a východnej Európy celkom mierny, no v niektorých západných krajinách, ako aj v USA bol dramatický. Na jar 2008 až 72% Švédov dôverovalo zamestnancom bankového sektoru a v súčasnosti je to tesne pod 50%. Podobne výrazný pokles zaznamenali aj vo Veľkej Británii. Pred rokom sa viac ako polovica respondentov domnievala, že bankári sú dôveryhodnou skupinou, zatiaľ čo dnes podobný názor zastáva len tretina obyvateľov. Podobne aj v USA im verilo vyše 60% obyvateľstva a v súčasnosti je to len 40%. V celej západnej Európe má iba 40% obyvateľstva pozitívnu mienku o tejto profesijnej skupine.

Agentúru SITA informovala marketingová manažérka spoločnosti GfK Slovakia Daniela Čekovská.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Program Loď – Divadlo v podpalubí jún 2009
<< predchádzajúci článok
VIDEO: DEPECHE MODE JE SPÄŤ!!!