Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. februára 2015

Ľudia nemajú istotu, že im bude slovenské občianstvo vrátené



Ministerstvo vnútra začalo od 1. februára vracať štátne občianstvo tým, ktorí oň prišli pre zákon z roku 2010. Ten prijala prvá vláda Roberta Fica ako reakciu na maďarský zákon o dvojakom občianstve.BRATISLAVA 5. februára ...



Zdieľať
pas cestovny Ministerstvo vnútra začalo od 1. februára vracať štátne občianstvo tým, ktorí oň prišli pre zákon z roku 2010. Ten prijala prvá vláda Roberta Fica ako reakciu na maďarský zákon o dvojakom občianstve.BRATISLAVA 5. februára (WEBNOVINY) – Nariadenie ministerstva vnútra, ktoré vo februári 2015 vstúpilo do platnosti, nedáva podľa strany Most-Híd žiadateľom o štátne občianstvo žiadnu právnu istotu ani v prípade, že ich žiadosti o udelenie občianstva sa vyhovie.


Ako povedala vo štvrtok na tlačovej besede podpredsedníčka strany Lucia Žitňanská, ľudia nemajú istotu, že im občianstvo bude vrátené. Nariadenie ministerstva tiež podľa nej prekračuje rámec zákona, tým je spochybniteľné každé rozhodnutie rezortu o udelenie občianstva, čo vytvára právnu neistotu. "Ak im aj bude vrátené, zostávajú v právnej neistote, lebo nariadenie prekračuje rámec zákona," povedala. Jediným riešením je podľa nej novela zákona.

Na znovunadobudnutie občianstva stačí žiadosť

Občanom, ktorým Slovenská republika zákonom odoberá slovenské občianstvo, umožňuje jeho znovunadobudnutie na základe žiadosti, ktorej ministerstvo môže, ale nemusí vyhovieť. Od roku 2010, keď prvá vláda Roberta Fica prijala tvrdú novelu, na základe ktorej stratí slovenské štátne občianstvo každý, kto prijal občianstvo iného štátu, už prišlo o slovenské pasy takmer tisíc občanov.

"Sľubovaná vládna novela sa nateraz opäť odkladá, lebo sa vláda rozhodla ísť iným, nesystémovým smerom. Prijala provizórium v podobe aktuálneho nariadenia, ktoré je výsmechom každému, kto o občianstvo SR vďaka Ficovi prišiel," upozorňuje Gábor Gál.

Aktuálne platné nariadenie ministerstva vnútra Most-Híd odmieta. Podľa Lucie Žitňanskej je neprijateľné právne aj politicky. "Je to pre všetkých občanov SR, ktorí prišli o občianstvo či o občianstvo prídu, nedôstojné, ponižujúce a neprijateľné. Štát zákonom odoberá občianstvo a umožňuje jeho znovunadobudnutie na základe žiadosti, ktorej ani nemusí ministerstvo vyhovieť. Všetko závisí od svojvoľného rozhodnutia jedného úradníka," dodala Žitňanská.

Kaliňák prišiel s vlastným riešením

Ministerstvo vnútra začalo od 1. februára vracať štátne občianstvo tým, ktorí oň prišli pre zákon z roku 2010. Ten prijala prvá vláda Roberta Fica ako reakciu na maďarský zákon o dvojakom občianstve. Tvrdosť normy z roku 2010 má vyriešiť novela, ktorú má rezort vnútra pripravenú.

Minister vnútra Robert Kaliňák však nechcel na jej prijatie čakať a na konci minulého roku prišiel s vlastným riešením. Občianstva budú spätne udeľovať na základe výnimky - keď je udelenie občianstva v záujme Slovenska. Udeľovanie občianstva týmto spôsobom má však podmienky. Týka sa len ľudí, ktorí získali občianstvo cudzieho štátu na základe trvalého pobytu v ňom.

V zmysle zákona musí mať žiadateľ tiež povolený pobyt cudzinca na území Slovenskej republiky. Žiadosť o udelenie štátneho občianstva sa podáva na okresnom úrade v sídle kraja, na diplomatickej misii alebo na konzulárnom úrade SR.
Novelu zákona o občianstve má minister Kaliňák pripravenú už vyše roka.

O občianstvo prišli stovky ľudí

Legislatíva má odstrániť tvrdý zákon z roku 2010, ktorým človek príde o slovenské občianstvo automaticky po prijatí cudzieho občianstva. Išlo o reakciu na maďarský zákon, ktorý umožnil, aby občianstvo Maďarska získali všetci ľudia, ktorých predkovia žili v Uhorsku a ovládajú maďarčinu.

Kabinet Ivety Radičovej chcel Ficov zákon upraviť, ale zmenu sa presadiť nepodarilo. Takto za štyri a pol roka prišlo o slovenské občianstvo viac ako 970 ľudí. Najviac ľudí sa vzdalo slovenského občianstva v prospech občianstva Českej republiky.

Udeľovanie občianstva by v chystanej novele malo byť viazané na trvalý pobyt. Znamenalo by to, že aj občan Slovenska by mohol nadobudnúť napríklad maďarské občianstvo a nestratil by pritom slovenské, ale za predpokladu, že má trvalý pobyt v Maďarsku.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kaufland otvoril 5. obchodný dom v Bratislave
<< predchádzajúci článok
Predaj komerčných áut v EÚ v decembri klesol, za rok 2014 vzrástol