Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. februára 2012

Ľudia na Kysuciach neboli spokojní s armádnou pomocou



Zodpovednosť pri odstraňovaní snehovej kalamity na Kysuciach si medzi sebou pohadzujú armáda, obvodný úrad a obce. ...



Zdieľať
snehova kalamita v turzovke Snehová kalamita v Turzovke. Turzovka, 16. február 2012.Foto: SITA/MÚ TurzovkaKLOKOČOV 23. februára (WEBNOVINY) – Zodpovednosť pri odstraňovaní snehovej kalamity na Kysuciach si medzi sebou pohadzujú armáda, obvodný úrad a obce.


Štyri rodiny, ktoré boli niekoľko dní uväznené hlbokým snehom v osade Javorová v Klokočove, sa sťažovali, že vojaci, ktorí tam v pondelok boli, im nepomohli. Podľa armády mal celú činnosť vojakov v regióne riadiť krízový štáb Obvodného úradu v Čadci. Ten kritiku odmieta a zodpovednosť hádže na obce.

Obyvatelia Javorovej sa hnevali, že vojaci tam boli, ale nepomohli. "Päť vojakov tu bolo. Jeden veliteľ a štyria vojaci s lopatami. A toto je výsledok," hovorí obyvateľ osady Javorová Jozef Hodas ukazujúc na približne tridsať centimetrov široký chodník.

Obrazom: Snehová kalamita na Kysuciach


V osadách bývajú hlavne starší a často aj chorľaví ľudia, v utorok sa jeden z nich potreboval dostať do nemocnice. Zástupca starostu Klokočova Jozef Gacho preto zmobilizoval traktor so šípovým pluhom, radlicou a reťazami, snežný skúter i chlapov s lopatami, aby pomohli chorému mužovi zísť dolu do dediny a odviezli ho do nemocnice. Nakoniec sa k nemu nedostal ani traktor ani skúter a do dediny musel zísť pešo.

Podľa hovorcu Ozbrojených síl SR Milana Vangu o nasadenie vojakov požiadal armádu krízový štáb Obvodného úradu v Čadci a ten mal riadiť aj celú činnosť vojakov v regióne.

Video: Radičová vytkla úradom, že vládu nepožiadali o pomoc skôr


Zlá koordinácia vojenskej pomoci

"Táto činnosť však nebola dostatočne koordinovaná a miestami mala vojenská pomoc suplovať bežnú činnosť iných zložiek, ktoré na mieste aj boli. Preto ľudia z ozbrojených síl, ktorí boli na mieste, usúdili, že naša pomoc už v danej chvíli nie je adekvátna a preto sa vojaci z oblasti stiahli. Uvedomujeme si, že našou povinnosťou je zachraňovať zdravie, životy a majetok občanov, ale treba si uvedomiť, že sú tu zložky krízového manažmentu, ktorých povinnosťou je efektívne zasahovať ešte pred príchodom ozbrojených síl do postihnutej oblasti," povedal Vanga.

Prednostka Obvodného úradu v Čadci Danka Jašurková hovorí, že krízový štáb obvodného úradu vyžadoval nasadenie vojakov výlučne na základe požiadaviek krízových štábov obcí. Podľa Jašurkovej starosta obce Klokočov v pondelok ráno telefonicky požiadal o poskytnutie pomoci príslušníkov ozbrojených síl, dôvodom bolo ohrozenie životov občanov v neprístupných odľahlých častiach obce. Krízový štáb obvodného úradu vyslal na miesto piatich vojakov.

Obrazom: Snehová kalamita v Turzovke


Krízový štáb len na záchranu životov

Ilustračné foto: SITA/Štefan Madaras Podľa Jašurkovej priamo na mieste riadil činnosť vojakov ich veliteľ a ten o ukončení prác a odchode vojakov z Klokočova informoval krízový štáb obvodného úradu s tým, že ďalšie požiadavky obce Klokočov nemajú charakter záchranných prác. "Krízové štáby obcí môžu požadovať nasadenie príslušníkov ozbrojených síl len na záchranu životov, zdravia a majetku občanov. O oprávnenosti ich nasadenia rozhodoval priamo na mieste zásahu veliteľ skupiny príslušníkov ozbrojených síl," uviedla prednostka Obvodného úradu v Čadci Danka Jašurková.

Podľa Jašurkovej armáda by nemala kritizovať obvodný úrad, ale krízové štáby obcí, "ktoré pod zámienkou požiadaviek na výkon záchranných prác požadovali výkon činností, ktoré mohli a mali vykonávať iné zložky, ktoré majú starostovia k dispozícii." Obec Klokočov však nemá snežnú frézu, akú majú vojaci. Tú, ktorú si chcela prenajať z Moravy, už prerážala cesty v susednej Olešnej a do Klokočova sa tak dostala až túto stredu. Ľuďom v osade Javorová obec svojou technikou nedokázala pomôcť niekoľko dní, k chorému mužovi sa nedostal ani skúter, cestu sa obci podarilo sprejazdniť až v stredu večer vďaka fréze požičanej z Moravy.

Premiérka Iveta Radičová pri obhliadke snehovej kalamity na Kysuciach v sobotu vytkla prednostke Obvodného úradu v Čadci, že mimoriadnu situáciu nevyhlásila skôr. "Obávam sa, že Obvodný úrad v Čadci nevyhodnotil v pravý okamih situáciu a nevyhlásil skôr mimoriadnu situáciu. Krízový štáb mal byť zvolaný skôr," povedala Radičová. Na otázku agentúry SITA, či po výčitkách premiérky Ivety Radičovej a následne aj kritike armády neuvažuje o odstúpení z funkcie prednostky, Jašurková neodpovedala.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pozvánka na novú odbornú konferenciu Efektívny HR manažment
<< predchádzajúci článok
Veľká Británia a Francúzsko chcú od Sýrie telá novinárov