02. septembra 2018
Ilustračné foto. Foto: TASR - Martin BaumannBratislava 2. septembra (TASR) - Dôležitým stimulom najmä pre malé a stredné firmy je zavedenie priamych platieb pre firmy, ktoré poskytujú praktické vyučovanie v systéme duálneho vzdelávania (SDV). Malé a stredné podniky budú môcť pri otváraní učebných miest získať príspevok 1000 eur na každého žiaka. Uviedla to v rozhovore pre TASR ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nominantka SNS). Doterajšie daňové benefity pre zamestnávateľov zapojených do SDV zostávajú v pôvodnej výške.
Nárok na príspevok má malý podnik alebo stredný podnik v sume 1000 eur. Zamestnávateľ, ktorý počas školského roka poskytol žiakovi praktické vyučovanie v rozsahu nad 400 hodín, má nárok na 700 eur.
"V prípade, že poskytol žiakovi vyučovanie v rozsahu 200 až 400 hodín, je to hodnota 300 eur," priblížila Lubyová s tým, že podniky majú teraz oveľa väčšiu motiváciu zapojiť sa do SDV. Podľa nej ide aj o inkluzívne opatrenie.
"Doteraz bolo duálne vzdelávanie vnímané ako výhodné len pre veľké podniky, najmä pre automobilky. Teraz by sa mohlo zapojiť viac malých a stredných podnikov, ale aj živnostníkov," dodala šéfka rezortu školstva.
Jednou zo zmien, ktorá vyústila z novely zákona o odbornom vzdelávaní a príprave, ktorá vstúpila do platnosti 1. septembra, je to, že vstup firiem do duálu uľahčí zjednodušenie uznávania kvalifikácie na poskytovanie praktickej výučby
. "Po novom bude môcť menší zamestnávateľ využívať na praktickú časť výučby aj kapacity iného väčšieho zamestnávateľa. Zvyšuje sa aj najvyšší podiel praktického vyučovania, ktoré môže zamestnávateľ zabezpečiť v dielni školy alebo u iného zamestnávateľa s osvedčením pre duálne vzdelávanie a to zo 40 na 50 percent," uviedol pre TASR Tomáš Kurtanský zo Štátneho inštitútu odborného vzdelávania.
U zamestnávateľa v SDV vzniká popri pozícii inštruktor aj nová pozícia s názvom hlavný inštruktor, ktorý bude koordinovať prípravu skupiny žiakov v rovnakom odbore u viacerých zamestnávateľov
. "Kvalifikačné požiadavky na hlavného inštruktora sú rovnaké ako na inštruktora, až na požiadavku najmenej päť rokov praxe, pričom u inštruktora sú to najmenej tri roky praxe," poznamenal Kurtanský.
Zníži sa aj celková byrokracia spojená so vstupom firiem a škôl do SDV. Po novom sa v overovaní spôsobilosti zamestnávateľa pre SDV ruší termín na predkladanie žiadosti o overenie spôsobilosti do 30. septembra. Zamestnávateľ teda môže predkladať žiadosť počas celého roka v ľubovoľnom termíne.
"Okrem toho sa ruší aj predkladanie výpisu z katastra nehnuteľností a tiež nutnosť predkladania potvrdení súdu a potvrdení od ďalších úradov. Po novom stačí čestné prehlásenie," uzavrela Lubyová.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR