07. októbra 2017
Na snímke ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová počas tlačovej konferencie, na ktorej informovali o výsledkoch rokovaní k téme čerpania eurofondov na vedu a výskum. 22. septembra 2017 v Bratislave. Foto: TASR - Martin BaumannBratislava 7. októbra (TASR) – Národný program Učiace sa Slovensko by mohol byť vypracovaný do konca roka. Predpokladá to ministerka školstva, vedy výskumu a športu SR Martina Lubyová (nominantka SNS).
"Do exekutívnejšej polohy sa to budeme snažiť dostať prostredníctvom výboru pre vzdelávanie a v závislosti od výsledku politickej diskusie vypracujeme národný program. Predpokladám a verím, že do konca roka," uviedla Lubyová v dnešnej relácii RTVS Sobotné dialógy.
Ministerka zároveň zdôraznila, že reforma je pre ňu prioritou. Ďalším krokom po odovzdaní autorského dokumentu k reforme školstva, ktorý dostala pred niekoľkými dňami, by malo byť práve vypracovanie národného programu. A to so sériou akčných plánov a s konkrétnymi rozpočtami.
"Trochu ideme v rozpočtovom provizóriu Učiaceho sa Slovenska, ale to neznamená, že veci, ktoré sú tam napísané, ktoré sú prioritami, sa nebudú rozpočtovať," podotkla šéfka rezortu školstva na margo toho, že reforma a dlhodobá strategická vízia na desať rokov nie je v súčasnosti ešte narozpočtovaná, čo podľa nej nie je ani technicky možné.
"Prvý konkrétny, explicitný rozpočet sa bude dať spraviť na rok 2019," doplnila Lubyová s tým, že v roku 2018 sa chce zamerať na veci rozpočtovo menej náročné, ale ťažiskové na začiatku celého procesu. Ísť by malo napr. o legislatívne opatrenia.
"Viem, že dokument je poriadne prediskutovaný v odborných kruhoch. Prišlo okolo 4000 pripomienok, ktoré boli zapracované, takže naozaj čas tej diskusie máme za sebou. Tú víziu už treba zobrať a povedať, že takto ideme meniť vzdelávací systém," myslí si poslankyňa Národnej rady SR Zuzana Zimenová (nezaradená). Reagovala tak na vyjadrenie ministerky, ktorá očakáva diskusiu k dokumentu nielen vo výbore naprieč celým politickým spektrom, ale podľa nej by sa k tomu mala vyjadriť aj odborná školská verejnosť, teda napr. rektori či akreditačné komisie. Práve tým chce dosiahnuť konsenzuálne riešenie.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR