Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. novembra 2014

Ľubica má päť kostolov, poďte pozrieť jednu z najstarších obcí Spiša



Na snímke pohľad na centrum obce Ľubica s Vasokými Tatrami v pozadí v sobotu 1. novembra 2014.



Zdieľať
Na snímke pohľad na centrum obce Ľubica s Vasokými Tatrami v pozadí v sobotu 1. novembra 2014. Foto: TASR/Oliver Andráš
Ľubica 1. novembra (TASR) – Obec Ľubica v kežmarskom okrese patrí medzi najstaršie na Spiši. Najstaršie zmienky o nej sú z roku 1251, najstaršie pamiatky, ktoré sa však v okolí dediny našli, sú z obdobia okolo 2400 rokov pred Kristom. „Veľmi pamätným je pre našu obec rok 1271, kedy jej uhorský kráľ Štefan V. udelil mestské práva. Ešte v 17. storočí patrila k najbohatším spišským mestám s obrovským chotárom,“ uviedla pre TASR Gabriela Ružbaská z tamojšieho Obecného úradu.


Meštianske, sedliacke aj remeselnícke domy

Na snímke rímskokatolícky Kostol Nanebovzatia Panny Márie z polovice 13. storočia v centre obce Ľubica 1. novembra 2014. Foto: TASR/Oliver Andráš
V Ľubici sa dodnes zachoval veľký rozsah stredovekého mesta s historickým jadrom a množstvom zaujímavých objektov. Ostali tu meštianske domy i niekoľko typov sedliackych a remeselníckych domov. Historicky najhodnotnejší je meštiansky dom, kde v súčasnosti sídli Obecný úrad. „Mariánsky stĺp so sochou Immaculaty, ktorý bol postavený v rokoch 1725 až 1726, je najvyšší, najbarokovejší a určite jeden z najkrajších stĺpov z tohto obdobia na Spiši,“ zdôraznila Ružbaská.






Tam pod Tatrami ...

Na snímke Ľubický potok v obci Ľubica 1. novembra 2014. Foto: TASR/Oliver Andráš
Obec Ľubica leží na severovýchode Slovenska pod Vysokými Tatrami v nadmorskej výške 630 metrov, v tesnej blízkosti okresného mesta Kežmarok. Okolie dediny je charakterizované členitým, mierne svahovitým terénom. Do chotára Ľubice patria obrovské parcely ihličnatých lesov s množstvom zveriny. Jedným zo symbolov obce je erb, ktorý tvorí v modrom štíte na zlatej lavici sediaca, zlato korunovaná, strieborno odetá Panna Mária s Dieťaťom, sprevádzaná heraldicky vpravo tromi a vľavo štyrmi zlatými hviezdami. „Obsah erbu sa našiel v najstaršej ľubickej pečati zo 14. storočia, ktorá sa nachádza v Štátnom oblastnom archíve v Levoči,“ objasnila Ružbaská.

Galéria z Ľubice:





Kostoly, kam oko dovidí

Na snímke pravoslávny kostol v obci Ľubica 1. novembra 2014. Foto: TASR/Oliver Andráš
Jednou zo zaujímavostí tejto obce je, že sa tu nachádza päť kostolov pre takmer všetky typy veriacich. Najvzácnejší z nich je farský kostol Nanebovzatia Panny Márie z 13. storočia, ktorý je najväčší dvojloďový kostol na Spiši. V jeho interiéri sa nachádza oltár s gotickou sochou s plastikou Madony a svätíc z dielne Majstra Pavla z Levoče. „Okrem toho sa tu nachádza aj evanjelický kostol z konca 18. storočia, ďalší rímskokatolícky kostol Sv. ducha, pravoslávny kostol a gréckokatolícky kostol,“ doplnila Ružbaská.


Cechy a trhy

V Ľubici v minulosti pracovalo do 20 cechov a mala dokonca právo troch výročných trhov. Situácia sa však zhoršila v časoch tzv. poľského zálohu z roku 1412. V roku 1878 sa Ľubica opäť stala obcou. S históriou tejto podtatranskej dedinky je späté aj využívanie liečebných sírnych prameňov známych už od roku 1714, pri ktorých vybudovali Ľubické Kúpele. Vznik vojenského výcvikového priestoru v 50. rokoch 20. storočia ich však odsúdil na zánik. „V roku 1974 bola obec pričlenená k mestu Kežmarok, už viac ako 20 rokov je však znovu samostatnou obcou,“ dodala Ružbaská. Momentálne tu žije asi 4200 obyvateľov.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Povodniam na toku Ľubica majú zabrániť tzv. poldre, teda suché nádrže
<< predchádzajúci článok
Rezort pôdohospodárstva chce vytvoriť lepšie podmienky pre malé farmy