Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. decembra 2015

LOZ presunul verejnú listinu neúplatných lekárov na iný web



Na snímke predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.



Zdieľať
Na snímke predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. Foto: TASR - Michal Svítok
Bratislava 3. decembra (TASR) - Lekárski odborári chcú pokračovať vo svojej iniciatíve proti úplatkom v zdravotníctve. Verejná listina, v ktorej lekár deklaruje, že úplatky neberie, sa presunula na iný web – navstevalekara.sk. "Ten pôvodný, lekar.sk, zmenil majiteľa a spolupráca s ním už nepokračovala," povedal dnes na tlačovej konferencii v Bratislave predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský.


Iniciatíva "Ďakujem, úplatky neberiem" má prispieť k transparentnejšiemu prostrediu v zdravotníctve. Vznikla pred troma rokmi. Na jej zozname je zhruba asi desať percent nemocničných lekárov. "Veríme, že spolupráca s novým portálom bude úspešnejšia a k iniciatíve sa pripojí ešte viac lekárov," uviedol Visolajský. Na zozname by rád videl viac kolegov z ambulancií. Podobné internetové stránky vyzval, aby sa k iniciatíve pripojili. Jemu úplatok ešte nik nenúkal.

Na webe je podľa jeho zakladateľa Michala Šveca zaregistrovaných približne 300 lekárov. Mesačne ho navštívi asi štvrť milióna ľudí. Odmietavý postoj k úplatkom môžu vo svojej vizitke deklarovať prečiarknutou obálkou.

Pacienti musia podľa Visolajského vedieť, že v nemocniciach budú adekvátne ošetrení aj bez úplatku. "Nemusia pritom riešiť obavy, či predsa len nemali lekárovi niečo dať," konštatoval. Mnohé prieskumy podľa jeho slov totiž ukazujú, že ľudia dávajú úplatky v drvivej väčšine sami. Bez toho, aby to od nich niekto žiadal.

Aktivitu LOZ si všimla aj Európska komisia v štúdii z roku 2013 ku korupcii v zdravotných systémoch Európskej únie. Označila ju za pokus prelomiť začarovaný kruh korupcie v zdravotnej starostlivosti. "Nie je to smrteľná rana pre korupciu, ale je považovaná za pozitívny krok," píše sa v štúdii.

Proti korupcii na linke pacient – lekár zaviedlo opatrenie aj Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR. Prípady podozrenia z korupcie môžu ľudia nahlásiť okrem antikorupčnej linky MZ SR aj v každej fakultnej a univerzitnej nemocnici, a to prostredníctvom e-mailu.











Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
ANALYTICI: Slovenská ekonomika porastie aj v roku 2016
<< predchádzajúci článok
Macedónsko uzatvorilo priechod Gevgelija na hraniciach s Gréckom