Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. januára 2016

LOZ: Mnoho lekárov úplatky nežiada, pacienti s tým zväčša prídu sami



V slovenských nemocniciach je o pacienta zodpovedne postarané aj bez úplatku. To len niektorí majú mylný pocit, že bez neho sa im nedostane adekvátnej zdravotnej ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Bratislava 11. januára (TASR) – V slovenských nemocniciach je o pacienta zodpovedne postarané aj bez úplatku. To len niektorí majú mylný pocit, že bez neho sa im nedostane adekvátnej zdravotnej starostlivosti. Tvrdí to predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský.


"Je mýtus, že nemocniční lekári sú bez úplatku neochotní. Môže zaň aj obava pacientov z toho, ako vyzerajú naše nemocnice," myslí si. Mnohé prieskumy podľa neho ukazujú, že ľudia uplácajú v drvivej väčšine sami. Bez toho, aby to od nich niekto chcel.

Veľa lekárov neoficiálne platby neprijíma, upozornil. Tých úplatných treba podľa Visolajského "zďaleka obísť", označil ich za neférových. Dôveru pri liečbe by takýmto ľuďom neprejavil. Pacienti by ich mali nahlásiť orgánom činným v trestnom konaní. Jemu osobne úplatok ešte nik neponúkol.

Dobrovoľne dať kávu či bonboniéru po poskytnutí zdravotnej starostlivosti označil za dar. V tomto prípade povedať pacientovi "nie" je podľa neho zložité, pretože sa ho to môže dotknúť. "Tak, ako pani učiteľka nemôže na konci roka neprijať od žiaka bonboniéru či kvety, je neslušné to odmietnuť," povedal. Pacientom odporučil zavďačiť sa inak, a to ďakovným listom na riaditeľstvo. "To je najrozumnejšie riešenie, lekári a sestry to ocenia," konštatoval.

Verejnú listinu neúplatných lekárov môže verejnosť nájsť na webe navstevalekara.sk. Odmietavý postoj k úplatkom lekári deklarujú vo svojej vizitke prečiarknutou obálkou. Lekárski odborári chcú aj takýmto spôsobom bojovať za transparentné zdravotníctvo.

Proti korupcii na linke pacient – lekár zaviedlo opatrenie aj Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR. Prípady podozrenia z korupcie môžu ľudia nahlásiť okrem antikorupčnej linky MZ SR aj v každej fakultnej a univerzitnej nemocnici, a to prostredníctvom e-mailu.

Posledný prieskum agentúry Focus pre TIS ukázal, že rozšírenosť neoficiálnych platieb zdravotníkom v podobe darov, protislužieb či peňažných pozorností za posledné obdobie mierne poklesla oproti prieskumu z januára 2012. Za ostatné roky dalo zdravotníkom niečo "pomimo" 21,8 percenta z opýtaných, v roku 2012 to bolo 26 percent. Prieskum bol robený na vzorke 1010 respondentov v januári a februári 2015.

Najviac ľudí (15 %) dáva zdravotníkom neoficiálne platby dobrovoľne z vďaky. Približne desatina (9,1 %) dáva niečo "pomimo" z presvedčenia, že to tak chodí, alebo preto, že im to niekto poradil. Od menej ako troch percent ľudí si zdravotníci úplatky vypýtali. Viac ako dve tretiny (69 %) opýtaných povedali, že okrem oficiálnych platieb zdravotníkom nič neplatili. 

Z tých, ktorí lekárom dávajú aj niečo "pomimo", si viac ako polovica (50,5 %) chce zabezpečiť celkovú lepšiu starostlivosť. Tretina (30,1 %) chce dosiahnuť urýchlenie operácie alebo vyšetrenia. Jeden zo šiestich (16,1 %) platí, aby si zaistil konkrétneho lekára.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Žiadostí o výnimky na lieky v zdravotných poisťovniach pribúda
<< predchádzajúci článok
Priemysel na Slovensku v novembri 2015 prekvapil silným rastom