Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. februára 2017

Lordi: Britská verejnosť by mala dostať možnosť zmeniť názor na brexit



Na snímke britská Snemovňa lordov počas rozpravy o návrhu zákona o vystúpení Spojeného kráľovstva z Euróspkej únie v Londýne 20. februára 2017.



Zdieľať
Na snímke britská Snemovňa lordov počas rozpravy o návrhu zákona o vystúpení Spojeného kráľovstva z Euróspkej únie v Londýne 20. februára 2017. Foto: TASR /AP
Londýn 22. februára (TASR) - Britská verejnosť by mala dostať možnosť zmeniť názor na brexit - tak ako aj premiérka Theresa Mayová. Zaznelo to dnes v hornej komore britského parlamentu počas dlhej rozpravy o vládnom návrhu zákona, ktorý spustí rokovania Spojeného kráľovstva s Európskou úniou o vystúpení.


Diskusia v nevolenej Snemovni lordov má podľa očakávania trvať do dnešnej polnoci (1.00 h SEČ), keďže vystúpiť s príspevkom má v pláne 190 jej členov.

Druhé referendum o odchode Británie z EÚ by nemalo byť vylúčené z hry, keďže ľudia môžu zmeniť svoj názor. Vyhlásil to politicky nezávislý člen Snemovne lordov, barón Karan Bilimoria. Argumentoval tým, že premiérka Mayová, minister financií Philip Hammond a šéf diplomacie Boris Johnson tiež zmenili názor na vystúpenie z EÚ.

Zopakoval tvrdenia bývalého labouristického premiéra Tonyho Blaira. Ten v prejave v piatok 17. februára povedal, že odchod z EÚ "nie je neodvratný", a uviedol, ako Mayovej vláda prudko menila svoju stratégiu brexitu, pričom Hammond predtým tvrdil, že odchod z jednotného trhu bude "katastrofou".

Mayová podporovala pred referendom kampaň za zotrvanie Británie v EÚ. Avšak odkedy sa ujala vedenia kabinetu, prešla až k obhajovaniu "tvrdého brexitu" a zaviazala sa, že zbaví krajinu európskej dohody, ktorá umožňuje voľný pohyb tovaru, služieb i ľudí.

Johnson sa preslávil tým, že vymenil tábory pred referendom a svoje rozhodnutie zastávať brexit oznámil v novinovom stĺpčeku.

Mayová už varovala lordov, aby neodďaľovali jej plán na spustenie rokovaní s EÚ koncom marca a aby nepožadovali zmeny v dvojodsekovom návrhu zákona k brexitu, lebo v takom prípade by sa legislatíva musela vrátiť znova do dolnej komory parlamentu.

Tá už vládny návrh zákona v hlasovaní schválila.

Barónka Ros Altmannová, odborníčka na dôchodky a členka Mayovej Konzervatívnej strany, vyhlásila, že prosperita a bezpečnosť Británie sa môžu oslabiť, pretože krajina speje "k zapáleniu rozbušky dvojročnej časovanej bomby".

Lord Roger Liddle z opozičnej Labouristickej strany kritizoval vlastného straníckeho lídra Jeremyho Corbyna za to, že nebojoval proti Mayovej plánu a namiesto toho prinútil labouristických zákonodarcov hlasovať za vládny návrh zákona.

Snemovňa lordov je rôznorodejšia než Dolná snemovňa a ak jej členovia budú hlasovať za zmeny v návrhu, nasledovať bude tzv. parlamentný pingpong. To znamená, že legislatíva sa bude musieť vrátiť do dolnej komory na opätovné prerokovanie a potom sa znovu dostane do hornej komory.

Dvojdňová rozprava o návrhu zákona k brexitu prebiehala v pondelok a dnes; predkladať pozmeňovacie návrhy bude možné od 27. februára.

Hlavné témy pozmeňovacích návrhov budú zrejme dve: zabezpečenie hlasovania parlamentu na konci rokovaní s EÚ a zaručenie práv občanov EÚ žijúcich v Británii.

Hlasovanie v Snemovni lordov sa očakáva najskôr 7. marca.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Klzká cesta vo Švédsku zapríčinila hromadnú nehodu a mŕtveho
<< predchádzajúci článok
Holandsko pootvorilo dvere legálnemu pestovaniu a predaju marihuany