Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. decembra 2005

Londýn zvýšil pomoc na Bohunice



Mikuláš Dzurinda je spokojný s vylepšeným návrhom európskeho rozpočtu na roky 2007-2013.



Zdieľať
Britské predsedníctvo ho predstavilo včera a dnes by sa o ňom malo rokovať na pôde Európskej únie v Bruseli. Napriek istým ústretovým krokom však bude jeho schválenie problematické, no slovenský premiér považuje decembrový termín za lepší ako prípadné ďalšie rokovania na budúci rok.
Pre Slovensko sú kľúčové dve zlepšenia. Prvým je možnosť uplatnenia dane z pridanej hodnoty ako započítateľnej položky pri realizácii projektov. „Umožní nám to ušetriť veľké peniaze z našich verejných zdrojov,“ uviedol M. Dzurinda s tým, že sa zlepší aj flexibilita čerpania európskych fondov, čím sa stanú dostupnejšími pre mestá a samosprávy.
Londýn v revidovanej finančnej perspektíve pristúpil aj na požiadavku Bratislavy, aby sa v rozpočte objavili náklady na odstávku atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Pôvodný balík slúžiaci na kompenzáciu výdavkov a strát spojených s týmto procesom sa zvýšil o 138 miliónov eur a dosiahol tak výšku 375 miliónov eur (približne 14,2 mld Sk). Celkové náklady na tento proces by mali presiahnuť 400 mil. eur. „Dá sa to ešte zlepšiť, ale na druhej strane nikto nemá plne kompenzované náklady takéhoto druhu,“ konštatoval premiér Dzurinda. Podobný návrh ako my dostala aj Litva.
Zo slov predsedu vlády SR vyplýva, že v jeho osobe bude mať britský návrh jedného z obhajcov, aj keď sa chce usilovať o jeho zlepšenie. Dzurinda sa podľa vlastného vyjadrenia bude snažiť o dohodu, „tá je totiž pre nás lepšia“. Nie všetci jeho kolegovia sú však rovnako zmierlivo naladení. Skôr naopak, viacerí sú pripravení aj nový návrh vetovať. Za nedostatočné označil zlepšenia aj predseda Európskej komisie José Manuel Barroso
V porovnaní s necelými 847 miliardami eur, ktoré Londýn navrhoval minulý týždeň, predpokladá nový návrh zvýšenie celkových výdavkov o 2,5 miliardy na 849,3 miliardy eur, v prepočte 32,2 bilióna Sk. Británia navrhuje aj vyššiu sumu na pomoc pre nové členské krajiny. Londýn odporúča aj zvýšenie štrukturálnych fondov pre Grécko a Portugalsko, na druhej strane nepoľavil v snahe o zníženie pomoci vo forme štrukturálnych fondov o 14 mld eur. Odmietol sa vzdať aj svojho tzv. rabatu, keďže nie sú možné reformy v príliš štedrej poľnohospodárskej politike únie. Tie zasa až do roku 2013 odmieta Francúzsko.

Tony Blair sa zatiaľ usmieva. Postoj viacerých predstaviteľov EÚ k jeho novému návrhu finančného výhľadu únie však môže britskému premiérovi náladu rýchlo pokaziť. Za nedostatočný ho už označili predstavitelia Francúzska, Španielska či Holandska. Za neprijateľný ho považuje litovský premiér Algirdas Brazauskas a bude pri jeho nezmenenej podobe hlasovať proti, rovnako aj jeho poľský kolega Kazimierz Marcinkiewicz. Aj preto je predseda Európskej komisie José Manuel Barroso v otázke schválenia rozpočtu zatiaľ skeptický.  
Foto TASR/AFP


(ss, TASR)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Telekomunikácie zaplatia 20 miliónov
<< predchádzajúci článok
V skratke