Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

23. júla 2013

Londýn profituje z členstva v EÚ, cifru nezverejnili



Ekonomické výhody členstva Veľkej Británie v Európskej únii prevažujú nad nevýhodami spojenými so stratou nezávislosti pri rozhodovaní. V správe zverejnenej v pondelok to konštatuje ...



Zdieľať
britska vlajka LONDÝN 23. júla (WEBNOVINY) - Ekonomické výhody členstva Veľkej Británie v Európskej únii prevažujú nad nevýhodami spojenými so stratou nezávislosti pri rozhodovaní.


V správe zverejnenej v pondelok to konštatuje britský kabinet.

Prístup na trh s pol miliardou ľudí umožňuje, aby britský hrubý domáci produkt (HDP) bol "relevantne vyšší" než bez neho, píše sa v jednej zo série správ o dopade členstva v EÚ na Veľkú Britániu, ktoré zverejnila vláda v Londýne.

"Je tento kompromis medzi nákladmi a ziskom, medzi ekonomikou a politikou, v súhrne pre Veľkú Britániu prospešný? Neexistuje jednoduchá, jednoznačná a všeobecne akceptovaná odpoveď. Väčšina pozorovateľov, ako aj väčšina údajov získaných pre túto správu, však naznačuje, že odpoveď je áno," pokračuje správa.

Dokument nedefinuje konkrétnu číselnú mieru prínosu členstva v EÚ pre britskú ekonomiku, cituje však šesť samostatných štúdií, z ktorých päť tvrdí, že prístup na jednotný trh má hodnotu až 6,5 % HDP krajiny. Šiesta z nich oponuje, že HDP je kvôli EÚ o 3 % nižší.

Sériu 32 štúdií o dopade členstva v EÚ na život Britov objednal premiér David Cameron v rámci príprav na diskusie o zmene postavenia Veľkej Británie v rámci bloku.

Možnosť odchodu krajiny z únie Cameron prvýkrát spomenul v januári, keď šokoval ostatné členské štáty a obchodných partnerov sľubom, že od EÚ pre Britov vybojuje väčšie právomoci a v roku 2017 usporiada referendum o vystúpení z únie.

Francúzsko a Nemecko naznačili, že by chceli Londýn v bloku udržať, odmietajú však, aby si krajina mohla vyberať, ktorými pravidlami sa bude riadiť a ktorými nie. Americký prezident Barack Obama Cameronovi odkázal, že by bolo lepšie, ak by sa miesto odchodu z únie pokúsil napraviť vzťahy s Bruselom.

Aktuálne prieskum verejnej mienky ukazujú, že 44 % britských voličov by hlasovalo za odchod, 34 % za zotrvanie v EÚ, ostatní sú nerozhodnutí, alebo by sa na referende nezúčastnili.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Surfovať na internete počas dovolenky môžete aj bezplatne
<< predchádzajúci článok
SME: Smer stráži čistotu rožkov