Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. júla 2012

Londýn má Črep, ktorý je najvyšší v západnej Európe



Britská metropola má novú atrakciu. Vo štvrtok večer tam otvorili mrakodrap Shard (v preklade črep, pozn. red.) - najvyššiu budovu v západnej Európe. Na slávnostnom otvorení sa zúčastnil ...



Zdieľať
shard LONDÝN 6. júla (WEBNOVINY) - Britská metropola má novú atrakciu. Vo štvrtok večer tam otvorili mrakodrap Shard (v preklade črep, pozn. red.) - najvyššiu budovu v západnej Európe.


Na slávnostnom otvorení sa zúčastnil princ Andrew a katarský premiér Hamad bin Jassem al-Than.

Práve z katarskej národnej banky sa financovalo 95 percent nákladov na výstavbu novej dominanty Londýna. Mrakodrap má 95 poschodí, meria 309, 6 metra a naprojektoval ho taliansky architekt Renzo Piano.

Počas slávnostného otvorenia budovy princ Andrew povedal, že stavba bola pre mesto “obrovským novým impulzom” a dodal: “Som si istý, že budeme všetci veľmi radi, ak by sa to opakovalo po celej Veľkej Británii.”




Jeho slová podporil aj londýnsky starosta, ktorý novú najvyššiu budovu v západnej Európe označil ako „úžasné architektonické dielo“.

Guvernér katarskej banky, šejk Abdalláh Bin Saoud Al Thani počas štvrtkového večera povedal, že novopostavený mrakodrap predstavuje rozmach a odolnosť Londýna aj v časoch hospodárskej krízy.




Foto: SITA/APS takýmito názormi by zrejme nesúhlasil následník britského trónu princ Charles, ktorý ešte v minulosti budovu nazval „soľničkou“.

Najviac sa mrakodrapu vytýka jeho negatívne ovplyvňovanie panorámy mesta, a najmä pohľadu na Katedrálu sv. Pavla.

Podľa princa Charlesa architekti menia Londýn na veľký piknikový stôl, na ktorom majú obrovskú uhorku (budova 30 St Mary Axe v štvrti City; autor: Foster and Partners) a teraz k nemu pribudla aj gigantická soľnička.

Nech je ako chce, obrovskému vyhliadkovému kolesu London Eye vyrástla v mrakodrape Shard konkurencia.

Budova má kapacitu 12-tisíc osôb a bude sa v nej nachádzať päťhviezdičkový hotel, obchody, reštaurácie a desiatky kancelárií.

V špičke Shardu by sa malo nachádzať 10 apartmánov, ktoré získajú označenie ako „najvyššie bývanie v Londýne“. Pre turistov bude otvorená od februára a do dnešného dňa sa na internete zaregistrovalo 17 500 návštevníkov. Jej stavba a prevádzkovanie dalo prácu pre 10-tisíc ľudí.

Mnohým tradicionalistom však futuristický dizajn mrakodrapu prekáža. Komentátor britského denníka Guardian jej umiestnenie prirovnal k ničeniu pamiatok UNESCO islámistami na Mali.

„ V Timbuktu je svätyňa, ktorá určite môže byť opravená, ale Shard sa zrazil s tvárou Londýna navždy,“ napísal v stredu komentátor Simon Jenkins.




Foto: SITA/AP“Táto budova nie je arogantná,” obhajoval pred časom svoje dielo architekt Renzo Piano.

Sedemdesiatštyriročný Talian svoje dielo na brehu rieky Temža nazýva „malým mestečkom“.

Poukázal na príklad z New Yorku, keď veľa ľudí kritizovalo jeden zo symbolov Spojených štátov.

„Dokonca aj Empire State Building bola postavená v nevhodnú dobu a stále tam stojí. Táto budova (Shard) bola navrhnutá pred krízou a bude využitá aj po skončení krízy,“ obhájil svoje dielo architekt.

„Až do tejto chvíle bola budova naša, teraz patrí vám,“ prehlásil Renzo na slávnostnom otvorení s tým, že Shhard nepredstavuje symbol moci.

Informácie pochádzajú z agentúry AFP a AP a webovej stránky bbc.co.uk.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Poľsko pustošila búrka, dážď zničil cesty aj domy
<< predchádzajúci článok
Sýrsky režim dostal úder, vysokopostavený generál ušiel