Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

04. apríla 2016

Londýn chce podporiť oceliarne projektmi vo verejnom sektore



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR
Londýn 4. apríla (TASR) - Britská vláda chce zlepšiť nepriaznivú situáciu domáceho oceliarskeho priemyslu podporou využívania britskej ocele v stavebných projektoch vo verejnom sektore. Ako vláda cez víkend uviedla, nové opatrenia by mali pomôcť domácim oceliarom zvýšiť konkurencieschopnosť voči zahraničným rivalom. Informovala o tom agentúra AP.


Britský oceliarsky priemysel, podobne ako toto odvetvie v iných priemyselných krajinách, tvrdo zasiahli lacné dovozy ocele z Číny. Tie spôsobili, že ceny komodity prudko klesli.

Situácia v Británii sa výrazne zhoršila, keď indická spoločnosť Tata Steel minulý týždeň oznámila, že všetky svoje prevádzky v Británii predá. Ako dôvod uviedla, že závody, ktoré zamestnávajú takmer 20.000 ľudí, sú stratové. Prípadný predaj alebo reštrukturalizácia sa pravdepodobne nezaobídu bez výraznej redukcie pracovných miest.

Niektorí analytici upozorňujú, že bude veľmi ťažké nájsť kupca pre britské závody, ktoré denne generujú stratu okolo 1 milióna libier (1,25 milióna eur). Ďalší analytici nevylučujú ani fakt, že Tata Steel nemá záujem na hľadaní nového kupca, keďže britské závody by sa potom mohli stať konkurenciou oceliarňam Tata Steel v iných krajinách.

John McDonnell z opozičnej Labour Party minulý týždeň uviedol, že riešením by mohlo byť dočasné znárodnenie, čo by sa z pohľadu nákladov "z dlhodobého hľadiska oplatilo". Premiér David Cameron však nepovažuje znárodnenie za najlepšie riešenie. Uviedol, že vláda by skôr mala poskytnúť oceliarom určité stimuly, pričom spomenul aj možnosť, že pri veľkých zbrojárskych a infraštruktúrnych projektoch by sa využívala oceľ vyrobená v Británii.

Teraz sa vláda rozhodla, že pravidlá, ktoré boli prijaté ešte koncom minulého roka a týkali sa iba inštitúcií centrálnej vlády, rozšíri aj na lokálne úrady a inštitúcie. Na základe týchto pravidiel sa pri výbere dodávateľa ocele musia zohľadňovať náklady, ale aj sociálne, ekonomické a ekologické otázky.

Labour Party tento krok privítala, no uviedla, že prichádza dosť neskoro. Opozícia aj odbory obviňujú vládu, že v otázke lacných dovozov z Číny je slabá a vyzývajú Londýn aj Európsku úniu, aby voči čínskej oceli zaviedli antidumpingové clá.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Iracké lietadlá zničili turecký konzulát v islamistami obsadenom meste
<< predchádzajúci článok
Špička v servise prenájmu odevov a bielizne expanduje na Slovensko