Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. novembra 2006

Litvinenko je v kritickom stave, možno neprežije noc



Bývalý ruský špión Alexander Litvinenko je v kritickom stave po tom, čo v noci na dnes prekonal srdcový infarkt. Vo štvrtok o tom informoval riaditeľ nemocnice University College Hospital v Londýne ...



Zdieľať

LONDÝN 23. novembra (WEBNOVINY) - Bývalý ruský špión Alexander Litvinenko je v kritickom stave po tom, čo v noci na dnes prekonal srdcový infarkt. Vo štvrtok o tom informoval riaditeľ nemocnice University College Hospital v Londýne Geoff Bellingan s tým, že lekári napriek mnohým testom zatiaľ nezistili príčinu Litvinenkovho stavu. Jeho priateľ a taktiež bývalý dôstojník KGB žijúci v Británii Oleg Gordievskij tvrdí, že Litvinenko pravdepodobne neprežije túto noc.

Litvinenko (43), ktorý sa domnieva, že ho otrávili 1. novembra, sa nachádza na jednotke intenzívnej starostlivosti. Následkom otravy mu vypadali vlasy a má poškodený imunitný systém a nervovú sústavu. Lekári pôvodne predpokladali, že bol otrávený táliom, teraz sa však prikláňajú k pravdepodobnej otrave inou látkou. Gordievskij je presvedčený, že Litvinenka otrávila ruská tajná služba. "Do čaju mu dali veľmi toxický a nebezpečný jed a on teraz umiera. Ide o typický pokus KGB zničiť nepriateľa KGB," zdôraznil. Rusko vo štvrtok opätovne a dôrazne odmietlo zodpovednosť za Litvinenkov momentálny stav.

V pravdepodobný deň otravy mal Litvinenko dve schôdzky. Ráno sa stretol s nemenovaným Rusom a s Andrejov Lugovojom, bývalým kolegom z KGB. Neskôr obedoval s talianskym bezpečnostným expertom Mariom Scaramellom a diskutovali o októbrovej vražde novinárky Anny Politkovskej, známej kritičky politiky ruského prezidenta Vladimira Putina. Scaramella novinárom v utorok povedal, že sa stretol s Litvinenkom, lebo s ním chcel prediskutovať e-mail, v ktorom zdroj označil vrahov Politkovskej.

Litvinenko, ktorému v roku 2001 Británia udelila politický azyl, utiekol z Ruska po tom, ako prezradil údajný plán FSB zavraždiť ruského magnáta Borisa Berezovského, ktorý v súčasnosti tiež žije v Británii. Litvinenko sa dostal do sporu so súčasným ruským prezidentom ešte v čase, keď Putin viedol súčasnú ruskú tajnú službu FSB. Neskôr napísal knihu o FSB, v ktorej odhaľuje prepojenie FSB s výbuchmi, ktoré v roku 1999 zničili niekoľko obytných budov v Moskve a pripravili o život okolo 300 ľudí. Útoky proti civilistom, z ktorých ruská vláda obvinila Čečenov, boli jedným z argumentov vtedajšieho premiéra Putina pre vyslanie ruských vojakov do Čečenska.

SITA, AFP,AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Útoky v Sadrovom meste si vyžiadali najmenej 154 mŕtvych
<< predchádzajúci článok
Fico si chce počkať na vyšetrenie banského nešťastia