Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. augusta 2007

Litva zažaluje EK pre zníženie emisných kvót



Litva zažaluje na Európskom súdnom dvore Európsku komisiu (EK) pre zníženie ročného objemu kvót na emisie oxidu uhličitého (CO2). Informovala o tom litovská vláda vo štvrtkovom vyhlásení. Litva ...



Zdieľať

VILNIUS 17. augusta (WEBNOVINY) - Litva zažaluje na Európskom súdnom dvore Európsku komisiu (EK) pre zníženie ročného objemu kvót na emisie oxidu uhličitého (CO2). Informovala o tom litovská vláda vo štvrtkovom vyhlásení. Litva je už siedmym východoeurópskym štátom, ktorý podnikol právne kroky proti rozhodnutiu európskej exekutívy o stanovení ročných emisných kvót. Komisia Litve schválila ročný limit na emisie CO2 v objeme 8,8 mil. ton ročne, čo je približne o polovicu menej, ako pôvodne chcel Vilnius, ktorý požadoval 16,6 mil. ton.

Litovský minister životného prostredia Arunas Kundrotas ďalej uviedol, že vzhľadom na zatvorenie jadrovej elektrárne Ignalina, plánované v roku 2009, bude krajina potrebovať väčší ako povolený limit emisií CO2, a to aspoň o 2 mil. ton ročne. "V súčasnosti Litva žiada o zvýšenie emisných kvót na 11,2 mil. ton oxidu uhličitého ročne," dodal Kundrotas. Krajina chce zároveň spochybniť metódy, pomocou ktorých EK vypočítava stanovené emisné kvóty. "Kalkulácia sa nemôže opierať o rast hrubého domáceho produktu krajiny, mala by vychádzať z rastu v určitých sektoroch, ktoré obchodujú s emisnými kvótami," uviedol minister a zároveň dodal, že zníženie kvót bude mať negatívny dopad na litovské hospodárstvo.

Susedné baltické krajiny Lotyšsko a Estónsko, rovnako ako ďalšie východoeurópske štáty ako Poľsko, Česká republika, Maďarsko a Slovensko, tiež podnikli právne kroky kvôli stanoveným emisným kvótam. Aj tieto krajiny argumentovali skutočnosťou, že určené limity príliš obmedzia ich ekonomický rast. Schéma obchodovania s emisnými kvótami však je kľúčovým nástrojom 27-člennej Európskej únie v boji proti klimatickým zmenám a pre plnenie záväzkov vyplývajúcich z Kjótskeho protokolu.

SITA, Reuters


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Príjmy TÚ v roku 2008 by mali dosiahnuť 374 mil. Sk
<< predchádzajúci článok
Požiadavky na podporu zo ŠFRB dosiahli po úprave 3,95 mld. Sk