Litovské referendum, v ktorom obyvatelia krajiny odpovedali na otázku, či súhlasia s tým, aby jadrová elektráreň Ignalina pokračovala vo svojej činnosti aj po roku 2009, sa skončilo jednoznačne. Podľa ...
VILNIUS 13. októbra (WEBNOVINY) - Litovské referendum, v ktorom obyvatelia krajiny odpovedali na otázku, či súhlasia s tým, aby jadrová elektráreň Ignalina pokračovala vo svojej činnosti aj po roku 2009, sa skončilo jednoznačne. Podľa údajov volebnej komisie až 92 percent hlasujúcich uviedlo odpoveď "áno". Komisia to oznámila v pondelok. Na nedeľňajšom referende, ktoré sa konalo zároveň s parlamentnými voľbami, sa zúčastnilo 48 percent z 2,7 milióna oprávnených voličov a jeho výsledok nie je právne záväzný. Odporcovia odstavenia Ignaliny však považujú jeho rezultát za jasný odkaz vláde, aby Európsku úniu a jej členov presvedčili o nevyhnutnosti oddialiť jej uzatvorenie na rok 2012. Vtedy by Vilnius už mal dokázať produkovať elektrickú energiu z iných zdrojov. Skoršie odstavenie Ignaliny by viedlo k energetickej závislosti od dodávok zo zahraničia, najmä z Ruska.
Odstavenie jadrovej elektrárne Ignalina do konca roku 2009 bolo jednou z podmienok pri vstupe Litvy do EÚ v roku 2004, trinásť rokov po osamostatnení od Ruska. Ignalina produkuje 70 percent elektriny pre 3,4 milióna litovských obyvateľov. Náklady na elektrinu by sa mohli prinajmenšom zdvojnásobiť v roku 2010 a krajine hrozí, že ďalšie dva roky bude trpieť nedostatkom elektriny, uviedol. Jedinou možnosťou je predĺženie životnosti elektrárne, pokým sa nenájdu náhradné riešenia, povedal expremiér Aleksandras Abisala, ktorý je špeciálnym vládnym vyslancom pre túto otázku. Brusel však podobný návrh rezolútne odmieta a ponúka Litve v energetickej oblasti pomoc, avšak nebude Vilniusu pomáhať pri "porušovaní dohôd". Ignalina, ktorá bola uvedená do činnosti v roku 1983, je rovnaký typ jadrovej elektrárne ako tá v Černobyle.
SITA/AFP
Foto: ec.europa.sk