Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

01. decembra 2009

Lisabonská zmluva znamená pre Európu novú éru



Vstup Lisabonskej zmluvy do platnosti otvára Európskej únii "novú éru spolupráce", ktorá jej umožní lepšie čeliť výzvam globalizácie. Švédsky premiér Fredrik Reinfeldt to napísal v ...



Zdieľať
ŠTOKHOLM 1. decembra (WEBNOVINY) - Vstup Lisabonskej zmluvy do platnosti otvára Európskej únii "novú éru spolupráce", ktorá jej umožní lepšie čeliť výzvam globalizácie. Švédsky premiér Fredrik Reinfeldt to napísal v utorňajšom vyhlásení, ktoré zverejnilo na svojej internetovej stránke súčasné predsedníctvo Európskej rady. Reinfeldt v úlohe predsedu ešte v utorok navštívi Lisabon, kde sa zúčastní na slávnostnom uvedení reformnej zmluvy do platnosti.


"Dnes sa začína nová éra európskej spolupráce. S Lisabonskou zmluvou občania EÚ získavajú úniu, ktorá dokáže splniť požiadavky 27 členských štátov na transparentnosť, demokraciu a efektívnosť. Úniu, ktorá dokáže čeliť výzvam globalizácie," vyhlásil Reinfeldt. "Dlhé úsilie zaviesť nový európsky rámec teraz dosiahlo cieľ. Teraz sa začína nová éra."

Reinfeldt vo svojom vyhlásení upozorňuje, že dnešná EÚ je "silou, s ktorou treba rátať ako ekonomicky, tak aj politicky". Za svoj úspech podľa neho vďačí práve postupnému prispôsobovaniu sa svojím potrebám, pričom ako príklady uvádza Jednotný európsky akt z roku 1986 či Maastrichtskú zmluvu z roku 1992. Lisabonská zmluva EÚ posilní v dôležitých oblastiach, pričom sa stane "otvorenejšou a demokratickejšou", myslí si švédsky premiér. "Občania EÚ dnes mieria do novej éry. Dnešok je prvým dňom pre efektívnejšiu, modernejšiu a demokratickejšiu EÚ - pre všetkých občanov."

Európskej únii dáva Lisabonská zmluva právnu subjektivitu a vytvára z nej medzinárodnú organizáciu. Súčasťou zmluvy je aj Charta základných práv EÚ, ktorá sa stáva právne záväznou a z ktorej má Česko, Poľsko a Británia výnimku. Lisabonská zmluva tiež popisuje proces, akým môže členská krajina z únie vystúpiť. Zmluva počíta aj so zriadením "európskeho žalobcu", ktorý má mať na starosti medzinárodnú mafiu a organizovaný zločin. Občania získavajú právo vyzvať Európsku komisiu, aby prijala konkrétne návrhy alebo opatrenia, na čo je potrebné získať milión podpisov.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
HOMOSEXUÁLI: Zo Slotových výrokov sme smutní
<< predchádzajúci článok
SDKÚ-DS chce prieskum kvôli sociálnym podnikom