13. júna 2017
Ilustračné foto Foto: TASR/Milan KapustaLiptovský Mikuláš 13. júna (TASR) - V letných mesiacoch výrazne stúpa počet zrážok motorových vozidiel s divou zverou. Každoročne tieto strety spôsobujú veľké škody na zdraví i na majetku. Upozorňujú na to liptovskomikuláški poľovníci, ktorí sa pustili do boja proti stretom áut a divej zveri. Riešením je podľa nich medziodborová spolupráca poľnohospodárov, lesníkov, diaľničiarov, cestárov či policajtov.
"Najväčšie riziko je na prelome júla a augusta, keď je srnčia ruja, tiež v druhej polovici septembra počas jelenej ruje. V tomto období je takisto zhustená doprava, keďže sú letné prázdniny a na Liptov prichádza množstvo turistov," povedal pre TASR podpredseda Obvodnej poľovníckej komory (OPK) v Liptovskom Mikuláši Juraj Halahija.
Medzi najrizikovejšie úseky v Liptovskomikulášskom okrese patrí podľa hovorcu OPK Františka Jaroša úsek cesty I/18 od Liptovského Mikuláša po Partizánsku Ľupču, cesta od Liptovského Trnovca po Kvačany, od Liptovského Hrádku smerom na Važec a od Liptovského Petra po Pribylinu.
"Z pohľadu migrácie lesnej zveri sú nebezpečné všetky cesty vedené v horskom a lesnom prostredí. Kritické úseky sú označené dopravným značením," doplnil hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline Radko Moravčík.
Jaroš podotkol, že najpromptnejšie na výzvu poľovníkov zareagovali diaľničiari, ktorí popri severnej D1 v Liptovskomikulášskom okrese osadili oplotenie. Policajti v rizikových úsekoch znižujú maximálnu povolenú rýchlosť a využívajú výstražné dopravné značenie.
"My sme sa zaviazali, že v miestach častého prechodu zveri budeme používať takzvané pachové odpudzovače. Tento prípravok sme nastriekali na kry a rastliny. Keď naň zver narazí, tak tým úsekom neprejde," ozrejmil hovorca OPK v Liptovskom Mikuláši.
Dôležitá je na cestách dobrá viditeľnosť. Cestári preto v tesnej blízkosti komunikácií robia výrub krovín a kosia trávu. "
Keď sa zver dostane do blízkosti cesty, je potrebné, aby bola viditeľná," pripomenul riaditeľ liptovského závodu Správy ciest Žilinského samosprávneho kraja Martin Kögel.
"Ak sa našimi aktivitami podarí zachrániť o jeden ľudský život viac, budeme úspešní. V susednej Českej republike sa takýmto spôsobom podarilo znížiť počet zrážok automobilov s divou zverou o 70 percent. Štatistické výsledky u nás ešte nemáme k dispozícii, ale veríme, že dosiahneme podobné percento. Už teraz cítime, že situácia sa zlepšila," dodal dlhoročný poľovník František Jaroš.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR