Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. apríla 2014

Lipšicovci navrhujú zrušiť Správu štátnych hmotných rezerv



Zrušiť k 1. januáru budúceho roka Správu štátnych hmotných rezerv SR navrhujú v zákone nezaradení poslanci okolo Daniela Lipšica Juraj Miškov, Daniel Krajcer, Jozef Kollár, Martin Chren a Juraj ...



Zdieľať
lipsic BRATISLAVA 26. apríla (WEBNOVINY) – Zrušiť k 1. januáru budúceho roka Správu štátnych hmotných rezerv SR navrhujú v zákone nezaradení poslanci okolo Daniela Lipšica Juraj Miškov, Daniel Krajcer, Jozef Kollár, Martin Chren a Juraj Droba.


"Cieľom návrhu zákona je zrušiť jeden ústredný orgán štátnej správy a presunúť jeho agendu na Ministerstvo hospodárstva SR. V situácii, keď je potrebné šetriť verejné výdavky, spúšťa sa dlhová brzda a vláda musí usporiť 300 miliónov eur, je potrebné takéto kroky nielen zvážiť, ale ich aj začať realizovať," argumentujú lipšicovci.

Faktom, ktorý hovorí v prospech zrušenia Správy štátnych hmotných rezerv, je podľa nich aj privatizácia časti hmotných rezerv. Ukazuje sa, že spôsobov, ako nakladať s hmotnými rezervami, spravovať ich, obnovovať, obchodovať s nimi a podobne je niekoľko, pričom ale nemusia byť samotné hmotné rezervy a ich použitie ohrozené.

Odporúčame aj:

Dlh Slovenska prekročil 55 percent, vláda bude musieť škrtať

Ficova vláda má plán, ako zníži deficit a stopne zadlžovanie


Agendu správy hmotných rezerv považuje skupina okolo Lipšica za dôležitú, podľa nich si však nevyžaduje osobitný úrad. Na ministerstvo hospodárstva ju navrhujú presunúť preto, že rezort má k danej oblasti blízko, navyše pôsobí v oblasti hospodárskej mobilizácie, čím sa dve príbuzné agendy dostanú "pod jednu strechu".

"Na správu hmotných rezerv postačuje odborný útvar na ministerstve hospodárstva, ktorý bude vykonávať túto agendu bez existencie osobitného orgánu štátnej správy. Ministerstvo hospodárstva má postavenie, všetky nástroje a aj kapacitné zázemie na to, aby túto agendu v spolupráci s ďalšími zainteresovanými rezortmi mohlo vykonávať," uzatvárajú poslanci.

Zároveň zdôrazňujú, že návrh bude mať pozitívny dopad na štátny rozpočet, z dlhodobého hľadiska sa ušetrí na chode jedného ústredného orgánu štátnej správy. Obslužný personál bude podľa lipšicovcov možné čerpať z vnútorných zdrojov ministerstva.

Parlament sa zákonom bude zaoberať na májovej schôdzi.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Hľadajú svedkov tragickej nehody, stala sa pod Strečnom
<< predchádzajúci článok
Únia miest Slovenska požaduje zvýšenie podielovej dane