Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

31. marca 2011

Lipšic podá na Štefanova žalobu ako občan



Minister vnútra Daniel Lipšic podá civilnú žalobu na poslanca Igora Štefanova (SNS) za jeho výrok, že je odpočúvaných 40 poslancov s vedomím ministra vnútra. ...



Zdieľať
lipsic Daniel Lipšic.Foto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 31. marca (WEBNOVINY) – Minister vnútra Daniel Lipšic podá civilnú žalobu na poslanca Igora Štefanova (SNS) za jeho výrok, že je odpočúvaných 40 poslancov s vedomím ministra vnútra. „Ani pán poslanec Štefanov, aj keď je dôvodne podozrivý z trestného činu, si nemôže dovoliť povedať čokoľvek, čo si myslí, že tak je vhodné povedať,“ povedal dnes Lipšic po rokovaní ústavnoprávneho výboru parlamentu, ktorý sa podozreniami z odpočúvania poslancov zaoberal.


„Bude mať možnosť to na súde preukázať,“ povedal Lipšic s tým, že v rezorte má veľa starostí, ale Štefanov sa žaloby dočká. “Ak si pán poslanec myslí, že môže čokoľvek do médií narozprávať na tlačovke len preto, že má byť trestne stíhaný, tak sa mýli,“ uzavrel Lipšic. Návrh na zbavenie imunity Štefanova súvisí s kauzou nástenkového tendra na bývalom rezorte výstavby a regionálneho rozvoja za bývalej vlády. Obvineniu v prípade už čelia štyria ľudia.

Výrok Štefanova bol štartérom rokovania ústavnoprávneho výboru. Jeho opoziční členovia zo strany Smer-SD sa dožadovali od ministra Lipšica vysvetlenia, či nedochádza k politickému zneužívaniu odposluchov politikov (robených v rezorte vnútra). „To môžem vylúčiť,“ konštatoval Lipšic, ktorý už v januári nariadil kontrolu na odbore zvláštnych policajných činností a tá nič nezákonné nezistila.



„Ja viem garantovať to, že všetky odposluchy, ktoré vykonáva rezort vnútra, sú vykonávané legálne na základe rozhodnutia sudcu,“ vyhlásil minister. Debata bola napriek tomu búrlivá – Miroslav Číž (Smer-SD) dokonca na čas opustil rokovanie. „Je tragédiou, že ste vy v tejto dobe ministrom,“ povedal Číž. Lipšic totiž vyhlásil, že v prípade podozrenia o odpočúvaní poslancov ide o kuloárnu klebetu, ktorú rezort vnútra nebude vyvracať a celá debata je „trošku fantómová“.

Pripomenul, že polícia má rozviazané ruky a s potrebnými súhlasmi môže používať trestno-procesné prostriedky. Podľa Číža Lipšic veci zľahčoval, lebo verejnosť je podľa neho z toho znepokojená.
Opoziční členovia výboru navrhovali prokurátorskú previerku na polícii a v SIS, ktorá by skontrolovala zákonnosť vykonaných odpočúvaní, resp. kontrolu evidencie odposluchov na krajských súdoch. Návrhy však v hlasovaní neprešli, výbor len vzal Lipšicove informácie na vedomie.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Medvedev vyhadzuje Putinových ľudí zo štátnych firiem
<< predchádzajúci článok
Podnikateľ Remeta si už nie je istý, či zabojuje o NCHZ