Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. augusta 2013

Liga arabských štátov obviňuje z chemického útoku sýrskeho prezidenta



Liga arabských štátov (LAŠ) dnes vyhlásila, že za chemický útok v blízkosti sýrskeho hlavného mesta Damask je zodpovedný prezident Bašár Asad. Vyjadrenie prišlo v čase, keď pribúdajú ...



Zdieľať
Káhira/Ammán 27. augusta (TASR) - Liga arabských štátov (LAŠ) dnes vyhlásila, že za chemický útok v blízkosti sýrskeho hlavného mesta Damask je zodpovedný prezident Bašár Asad. Vyjadrenie prišlo v čase, keď pribúdajú špekulácie, že Spojené štáty sa pripravujú na vojenský úder v Sýrii, pripomenula tlačová agentúra Reuters.


Diplomatické zdroje uviedli, že vyhlásenie, vydané po stretnutí delegátov LAŠ v egyptskej metropole Káhira, bolo presadené so silnou podporou Saudskej Arábie a Kataru.

Agentúra Reuters dnes priniesla aj informáciu, že západné veľmoci upozornili sýrsku opozíciu, aby očakávala úder proti Asadovým silám do niekoľkých dní. Uviedli to zdroje, ktoré sa zúčastnili stretnutia medzi západnými vyslancami a opozičnou Sýrskou národnou koalíciou v tureckom Istanbule.

"Opozícii bolo jasne povedané, že akcia na zastrašenie pred ďalším použitím chemických zbraní Asadovým režimom by sa mohla uskutočniť už v nasledujúcich pár dňoch, ale aj tak sa má opozícia pripravovať na mierové rozhovory v Ženeve," povedal agentúre Reuters jeden zo zdrojov, ktorý bol na pondelkovom stretnutí v Istanbule.

Stretnutie sa konalo v hoteli v centre Istanbulu a zúčastnili sa na ňom vysokopostavení predstavitelia Sýrskej národnej koalície, vrátane jej predsedu Ahmada Džarbu, a tiež vyslanci 11 hlavných spojeneckých krajín zo skupiny nazývanej Priatelia Sýrie. Nechýbal ani americký vyslanec Robert Ford, poverený zaoberať sa Sýriou.

Asadovi zarytí nepriatelia sa zaprisahali, že potrestajú útok jedovatým plynom z 21. augusta


Asadovi zarytí nepriatelia sa zaprisahali, že potrestajú útok jedovatým plynom z 21. augusta v niektorých častiach Damasku, kontrolovaných povstalcami. Zahynuli pri ňom stovky ľudí. S odvetou však nesúhlasia Rusko a Čína, čo môže oslabiť vyhliadky na navrhované mierové rozhovory v Ženeve.

Expertom OSN snažiacim sa zistiť, čo presne sa stalo pri útoku, bolo konečne v pondelok umožnené prekročiť frontovú líniu a navštíviť ľudí, čo ho prežili - na expertov dokonca strieľali na území pod kontrolou vlády. Druhú návštevu odložili inšpektori na stredu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Inaugurácia arcibiskupa a dobýjanie Trnavy obmedzia dopravu v meste
<< predchádzajúci článok
NRSR: Kompletné zmeny majetkových priznaní zrejme do konca roka nebudú