21. augusta 2014
Budova Všeobecnej zdravotnej poisťovne v Bratislave. Foto: TASR/Pavel NeubauerBratislava 21. augusta (TASR) - Zdravotné poisťovne vlani schválili liečbu v zahraničí v 815 prípadoch, predbežné náklady sa odhadovali na takmer päť miliónov eur. Medzi najčastejšie zákroky, ktoré Slováci podstupujú v zahraničí, patria transplantácie a operácie mozgu gama nožom. Vyplýva to z informácii, ktoré TASR poskytli Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), Dôvera a Union ZP.
Najviac návrhov schválila najväčšia VšZP, liečbu v cudzine pre svojich poistencov odobrila v 595 prípadoch. Väčšinou išlo o liečbu v Česku.
"Celkové predpokladané náklady za schválené návrhy v roku 2013 boli vo výške 4.328.695 eur, čo je takmer o 14.000 eur viac ako rok pred tým," povedala hovorkyňa VšZP Eva Ravingerová. Najčastejšie išlo o pacientov, ktorí potrebovali transplantáciu pľúc, transplantáciu pečene u detí, neurochirurgické výkony a neurologické vyšetrenia, liečbu gama nožom a kybernetickým nožom, genetické vyšetrenia či ortopedické operácie.
K finančne najnáročnejším výkonom patria podľa jej slov transplantácie orgánov, ktoré predstavujú tretinu z celkových predpokladaných nákladov na liečbu v cudzine. V minulom roku VšZP schválila 92 návrhov na transplantáciu orgánov v cudzine, najčastejšie išlo o transplantácie pľúc a pečene. V roku 2013 začala VšZP schvaľovať tiež protónovú liečbu onkologických ochorení v ČR.
Dôvera vlani odsúhlasila liečbu v zahraničí v 180 prípadoch plánovanej ústavnej aj ambulantnej liečby.
"Preplatenie úhrady stále prebieha, zatiaľ je predbežná úhrada 500.000 eur. Ak porovnáme roky 2012 a 2013, za liečbu v zahraničí sme zaplatili o cca 14 percent viac," uviedla PR špecialistka poisťovne Monika Šimunová. Najčastejšie navštevujú poistenci stomatológov a očných lekárov v zahraničí – konkrétne v Česku a Poľsku.
"Schvaľujeme rôzne typy zdravotnej starostlivosti. Patrí sem napríklad liečba mozgového nádoru gama nožom v Čechách alebo onkologická operácia v Rakúsku," priblížila Šimunová. Aj Dôvera svojim poistencom vlani preplácala transplantáciu orgánov v zahraničí.
"Jednou z najdrahšie evidovaných transplantácií bola transplantácia pečene v Nemecku za 130.000 eur a transplantácia pľúc vo Viedni s predpokladanými nákladmi vo výške 40.000 eur," priblížila Šimunová.
Union zdravotná poisťovňa vlani schválila 40 návrhov na liečbu v zahraničí v celkovej sume asi 189.000 eur. Najčastejšie išlo podľa hovorkyne poisťovne Judity Smatanovej o úhradu liečby v Česku. Najmenšia poisťovňa na trhu svojim poistencom najčastejšie odobrovala špeciálne neurochirurgické operácie mozgu gama nožom. Union ZP vlani nedostala žiadnu žiadosť na transplantáciu.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR