12. februára 2015
V júni 2010 desaťčlenný tím, ktorý viedla Eva Harthová z Vanderbiltovej univerzity v Nashville, oznámil, že ak sa lieky proti rakovinovým ochoreniam podávajú v novom nosnom materiáli, tzv. nanošpongiách, sú oveľa účinnejšie.. Na snímke nanošpongiová častica (vpravo hore) prilieha k bunkám ľudskej rakoviny prsníka. Obsahuje protirakovinový liek, ktorý sa postupne uvoľňuje počas jej rozkladu. Foto: TASR/APBratislava 12. februára (TASR) – Liečba kmeňovými bunkami je už dostupná aj pacientom na Slovensku. Jej podstatou je obnova poškodenej chrupavky v kĺbe pomocou telu vlastných kmeňových buniek. Ako jediná ju zatiaľ zabezpečuje malacká nemocnica, pacient si zákrok musí hradiť sám, stojí 1400 eur.
"Procedúra sa začína odsatím tuku z brucha, ktorý sa aplikuje na miesto poškodenia. Trvá to dve až tri hodiny počas jedného dňa," povedal pre TASR chirurg z malackej nemocnice Milan Hric. Stav poškodenej chrupavky sa podľa neho zlepšuje spravidla po dvoch mesiacoch, liečba je prioritne úspešná pri artróze prvého a druhého stupňa.
"Môžu ju využiť pacienti v strednom veku a športovci," uviedol Hric. Pacientom s artrózou tretieho a štvrtého stupňa kmeňové bunky môžu dočasne zlepšiť stav, ale aj oddialiť totálnu výmenu endoprotézy.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR