Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. marca 2011

Lídri únie budú na summite diskutovať najmä o Líbyi



Líbya sa od 17. februára zmieta v občianskej vojne medzi opozičnými povstalcami a silami Kaddáfího, ktorý krajinu ovláda už vyše 40 rokov. Boje vyvolali v na ropu bohatej severoafrickej krajine humanitárnu krízu a hromadný exodus jej ...



Zdieľať
protesty v libyi Líbya sa od 17. februára zmieta v občianskej vojne medzi opozičnými povstalcami a silami Kaddáfího, ktorý krajinu ovláda už vyše 40 rokov. Boje vyvolali v na ropu bohatej severoafrickej krajine humanitárnu krízu a hromadný exodus jej obyvateľov do susedných krajín.Foto: SITA/APBRATISLAVA/BRUSEL 11. marca (WEBNOVINY) - V Bruseli sa v piatok uskutoční jednodňový summit lídrov európskej dvadsaťsedmičky. Hlavnou témou vrcholnej schôdzky, na ktorej sa zúčastní aj slovenská premiérka Iveta Radičová, bude diskusia o riešení situácie v Líbyi.


Predstavitelia Európskej únie sa v predvečer summitu vo štvrtok v Bruseli stretli aj so zástupcami Severoatlantickej aliancie (NATO), s ktorými hovorili o možnosti vyhlásiť líbyjský vzdušný priestor za bezletovú zónu. Cieľom je zabrániť jednotkám vodcu Muammara Kaddáfího, aby uskutočňoval letecké nálety na mestá, ktoré ovládajú opoziční povstalci.


OBRAZOM: SITUÁCIA V LÍBYI

"Vieme, ako sa intervencie začínajú, ale nevieme, ako skončia"

Ďalšou horúcou témou, o ktorej chcú diskutovať hlavy členských štátov, je prípadné uznanie Kaddáfího odporcov za oficiálnych predstaviteľov krajiny, čo už ako prvé urobilo v piatok Francúzsko. K tomuto kroku vyzvali úniu vo štvrtok aj poslanci Európskeho parlamentu (EP). V uznesení, za ktoré hlasovalo až 584 poslancov, sa uvádza, že členské štáty by mali byť pripravené aj na prijatie ďalších opatrení voči Kaddáfího režimu. Proti návrhu sa vyslovila len parlamentná menej početná skupina GUE/NGL zastupujúca niektorých socialistov a zelených. "Vieme, ako sa takéto intervencie začínajú, ale nikdy nevieme, ako sa skončia," uviedol ich poslanec Miguel Portas.



Okrem Líbye aj o eurovale

So zámerom podporiť líbyjských vzbúrencov pri prechode k demokracii a poskytnúť im medzinárodné uznanie parlament vyzval EÚ a jej vysokú predstaviteľku pre zahraničnú politiku EÚ Catherine Asthonovú, aby nadviazala vzťahy so zástupcami rebelov v Líbyjskej dočasnej prechodnej národnej rade. Poslanci zároveň ostro odsúdili hrubé a systematické porušovanie ľudských práv režimom a vyzvali Kaddáfího, aby okamžite odstúpil.

Okrem Líbye chcú účastníci piatkového summitu v Bruseli debatovať aj o vnútorných otázkach, najmä o opatreniach na posilnenie vlastných ekonomík a o možnom rozšírení tzv. eurovalu. Slovenská premiérka Radičová v stredajšom rozhovore pre agentúru Reuters podporila prípadné posilnenie úverovej kapacity Európskeho fondu finančnej stability (EFSF), ale iba v prípade, že jej obsahom nebude hotovostný vklad zo strany členov eurozóny s nižším úverovým ratingom. V súvislosti s Gréckom tiež Radičová poznamenala, že eurozóna by mala vypracovať pravidlá pre štátne bankroty, aby bola pripravená, ak sa niečo také stane. "Samozrejme riziko existuje. Preto potrebujeme mať pravidlá pre bankrot," konštatovala.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
ÚĽUV pozýva deti do Krajiny remesiel 2011
<< predchádzajúci článok
Volkswagen Slovakia je v hre o výrobu elektromobilu E-Up!