Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. novembra 2011

Lídri eurozóny rozhodujú o jej budúcnosti, nechcú rozpad



Merkelovej konzervatívci o možnosti opustiť eurozónu Poslanci Merkelovej vládnej konzervatívnej strany (CDU) uvažujú o kroku, ktorý by umožnil krajinám vystúpiť z eurozóny, uvádza vo štvrtok nemecký ekonomický ...



Zdieľať
peniaze euro ecb Merkelovej konzervatívci o možnosti opustiť eurozónu


Poslanci Merkelovej vládnej konzervatívnej strany (CDU) uvažujú o kroku, ktorý by umožnil krajinám vystúpiť z eurozóny, uvádza vo štvrtok nemecký ekonomický denník Handelsblatt. O možnosti odchodu z eurozóny na dobrovoľnej báze budú rokovať kresťanskí demokrati na straníckom kongrese 14.-15. novembra v Lipsku.

Denník uvádza, že ak nejaký člen eurozóny opakovane nedodrží pravidlá jednotnej meny, bude môcť vystúpiť eurozóny bez opustenia únie.

"Terajšia stratégia bránenia každého milimetra eurozóny je v dlhodobom horizonte najdrahším riešením pre Nemecko," citoval denník slová poslanca za CDU Markusa Piepera.

Európska komisia minulý týždeň uviedla, že na základe Lisabonskej zmluvy nie je možné opustiť eurozónu bez odchodu z únie. "Zmluva neumožňuje odchod od eura, poskytuje len možnosť odchodu z EÚ," povedala hovorkyňa EK Karolina Kottová pre agentúru AFP.

BRUSEL 10. novembra (WEBNOVINY) - Hlbšia integrácia eurozóny je nevyhnutná, aby dokázala čeliť dlhovej kríze, ale tento proces nesmie spôsobiť nijaké rozdelenie menovej únie alebo celej EÚ, vyhlásila vo štvrtok Európska komisia (EK). "Spomalenie hlbšej integrácie eurozóny tiež nepripadá do úvahy vzhľadom na problémy, ktoré pred nami stoja," povedala na pravidelnej tlačovej konferencii hovorkyňa EK Pia Ahrenkildeová Hansenová.

Hovorkyňa citovala vyjadrenie šéfa EK Josého Manuela Barrosa, ktorý v stredu večer vyhlási, že rozpad eurozóny by poškodil hrubý domáci produkt EÚ. Pokiaľ ide len o samotné Nemecko, takéto rozdelenie by znamenalo, že jeho ekonomika sa zmenší o 3 % a krajina stratí milión pracovných miest.

"Ide o obrovské náklady. Nemôžeme dovoliť, aby sa eurozóna alebo Európska únia rozdrobili, pretože by to bolo proti záujmom obyvateľov celej Európy," uviedla hovorkyňa.


Diskusia o zmene EÚ

Zdroje z prostredia EÚ v stredu uviedli, že nemeckí a francúzski predstavitelia diskutovali o plánoch na radikálnu zmenu Európskej únie, ktorej súčasťou by bolo vytvorenie integrovanejšej a prípadne menšej eurozóny.

"Francúzsko a Nemecko v posledných mesiacoch o tejto problematike intenzívne diskutovali na všetkých úrovniach," povedal pre Reuters vysokopostavený predstaviteľ EÚ v Bruseli, ktorý vzhľadom na citlivosť diskusií hovoril pod podmienkou zachovania anonymity. "Musíme konať veľmi opatrne, ale pravda je taká, že potrebujeme vytvoriť zoznam tých, ktorí nechcú byť súčasťou klubu a tých, ktorí jednoducho nemôžu byť jeho súčasťou," konštatoval predstaviteľ EÚ. 


Odchod z eurozóny a hlbšia ekonomická integrácia

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy sa tejto témy dotkol počas utorkového príhovoru k študentom v Štrasburgu, keď povedal, že jediným modelom pre budúcnosť je dvojrýchlostná Európa, čiže eurozóna, ktorá bude napredovať rýchlejšie ako Európska únia ako celok.

Počas diskusií v Paríži, Berlíne a Bruseli sa objavila možnosť, že jedna alebo viac krajín by z eurozóny odišli a zvyšné jadro by sa sústredilo na hlbšiu ekonomickú integráciu, vrátane integrácie v oblasti daňovej a fiškálnej politiky.

O takýchto zmenách sa diskutuje na "intelektuálnej" úrovni, ale nepokročili do fázy technických diskusií, povedal predstaviteľ EÚ.

Hovorca francúzskeho ministerstva financií však poprel, že sa pracuje na nejakom projekte, ktorého cieľom je zmenšenie počtu členov menovej únie.

"Na nijakej úrovni neboli rozhovory medzi predstaviteľmi Francúzska a Nemecka o zmenšení veľkosti eurozóny," vyhlásil hovorca.


Stabilizácia eurozóny v súčasnej podobe

Nemecká vláda nepodporuje myšlienku menšej eurozóny a sústreďuje svoju politiku na stabilizáciu súčasnej menovej únie, povedal vo štvrtok hovorca nemeckej kancelárky Angely Merkelovej Steffen Seibert. Reagoval tak na správu agentúry Reuters, podľa ktorej niektorí francúzski a nemeckí predstavitelia diskutovali o možnosti užšej európskej integrácie menšej skupiny krajín.

"Nemecká vláda sa takýmito plánmi nezaoberá," uviedol Siebert. "Naopak, naším cieľom je stabilizácia eurozóny ako celku a odstránenie príčin vzniku jej problémov," dodal.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vo štvrtok informovala, že stabilizovanie eurozóny v jej terajšej podobe je pre nemeckú vládu momentálne najvyššou prioritou. "Momentálne máme jediný cieľ, ktorým je stabilizácia eurozóny v súčasnej podobe," uviedla Merkelová.


Euro by mali prijať všetky krajiny únie

Predseda Európskej komisia (EK) José Manuel Barroso vyzval v stredu večer všetky krajiny Európskej únie na prijatie spoločnej európskej meny.

Tá je totiž podľa jeho slov zárukou hospodárskeho rastu, jednoty a priaznivej budúcnosti. Barroso sa totiž domnieva, že únia a eurozóna patria dokopy a nemali by byť rozdelené.

Výzvou podľa jeho názoru zostáva spôsob, ako naďalej prehlbovať integráciu v rámci eurozóny bez vytváranie rozdielov medzi krajinami používajúcimi euro a tými, ktoré používajú svoje národné meny. Ako dodal, "ak bude potrebná politická vôľa, EÚ bude najväčšou mocnosťou na svete".

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
OTP Banka Slovensko, a. s. získala cenu Deutsche Bank AG
<< predchádzajúci článok
V slume Ria de Janeiro dolapili najhľadanejšieho narkobaróna