Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. mája 2015

Líder SPD oznámil rezignáciu po slabom výsledku v krajinských voľbách



Krajinský premiér Jens Böhrnsen odovzdáva hlas v krajinských voľbách.



Zdieľať
Krajinský premiér Jens Böhrnsen odovzdáva hlas v krajinských voľbách. Foto: TASR/AP


Brémy 11. mája (TASR) - Prvý muž radnice v Brémach, krajinský premiér Jens Böhrnsen vyvodil dnes osobnú politickú zodpovednosť z najhoršieho povojnového výsledku jeho sociálnych demokratov v nedeľňajších krajinských voľbách a oznámil svoje odstúpenie.

Ako volebný líder Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) sa tak podľa vlastných slov rozhodol, pretože to v demokracii považuje za samozrejmosť. Rád by uvoľnil cestu pre personálnu i obsahovú obnovu strany, dodal odstupujúci politik.

Jens Böhrnsen, ktorý riadil severonemecké mesto a najmenšiu spolkovú krajinu od jesene 2005, je služobne najstarším krajinským premiérom spolkovej republiky. Dnešné rozhodnutie učinil napriek tomu, že si červeno-zelená koalícia v Brémach udržala zrejme napriek značným stratám majoritu dvoch mandátov (oproti doterajšej dvojtretinovej väčšine) a mohla by tak pokračovať.

Predstavitelia oboch strán to dnes ponechali otvorené s tým, že vyčkajú na stredajšie zverejnenie oficiálnych konečných výsledkov, informovala tlačová agentúra DPA a verejnoprávna nemecká televízia.

Volebná účasť v Brémach nedosiahla ani 50 percent, čo je s výnimkou niektorých východonemeckých spolkových krajín účasť v Nemecku rekordne nízka. Spolková kancelárka Angela Merkelová to dnes komentovala slovami, že to bol odraz sklamania voličov oboch tam doteraz vládnucich strán - SPD a Zelených.

V nedeľňajších voľbách, ako vyplýva z čiastkových oficiálnych výsledkov, zvíťazili sociálni demokrati z SPD so ziskom 33,1 percenta hlasov (o 5,5 percenta menej ako v roku 2011). Ešte horšie dopadli Zelení - doterajší koaličný partner SPD s líderkou kandidátky Karoline Linnertovou, ktorých podporilo iba 15,1 percenta voličov. To je o 7,4 percenta menej ako pred štyrmi rokmi a zároveň ide o jeden z najhorších výsledkov tejto strany na krajinskej úrovni. Zelení profitovali v roku 2011 zo šoku z katastrofy v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima, ktorú vážne poškodilo silné podmorské zemetrasenie.

Naopak, mierne si polepšila práve Merkelovej Kresťanskodemokratická únia (CDU), ktorej dalo hlas 22,6 percenta voličov (+2,2) a skončila tak na druhom mieste za SPD. V Brémach, zápasiacich s vysokou mierou zadlženosti, značnými sociálnymi rozdielmi a problémami v školstve, sa darilo aj strane Ľavica, ktorá získala 9,3 percenta hlasov (+ 3,7), ako aj liberálom z FDP (6,4 percenta, +4,0).

Do parlamentu sa so ziskom 5,7 percenta hlasov napokon dostala aj Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá v Brémach kandidovala prvýkrát. Jeden mandát sa opäť podarilo získať pravicovo-populistickému zoskupeniu Rozhnevaní občania (BIW).



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bývalého zamestnanca CIA odsúdili za vyzradenie tajných informácií
<< predchádzajúci článok
Boje v Južnom Sudáne ohrozujú vyše 300.000 ľudí