Licenčná rada dala jednoznačný pokyn na cenzúru, tvrdí Minárik
Licenčná rada podľa bývalého predsedu parlamentného výboru pre médiá Pavla Minárika navádza na cenzúru. Tá je ústavou zakázaná. Minárik ostro kritizoval rozhodnutie rady (Rada pre vysielanie a ...
BRATISLAVA 10. augusta (WEBNOVINY) - Licenčná rada podľa bývalého predsedu parlamentného výboru pre médiá Pavla Minárika navádza na cenzúru. Tá je ústavou zakázaná. Minárik ostro kritizoval rozhodnutie rady (Rada pre vysielanie a retransmisiu - RVR), podľa ktorého Slovenský rozhlas (SRo) porušil zákonom stanovenú zásadu objektívnosti a nestrannosti, keď napriek pluralite hostí v relácii Z prvej ruky ich slová "vyzneli jednoznačne v neprospech vlády, strany Smer a premiéra R. Fica". Parlamentný výbor, ktorému donedávna šéfoval, nemá podľa Minárika možnosť nástupu cenzúry zabrániť. Verí, že SRo sa obráti na súd - a ten bude "nestrannejší" než rada.
"Považujem toto rozhodnutie (RVR) za mimoriadne zlé a je to vlastne pokyn Licenčnej rady, aby Slovenský rozhlas, Slovenská televízia (STV), ale aj iné médiá, cenzurovali svoje výstupy," povedal pre agentúru SITA. Žiaden moderátor, ani organizačné opatrenie v rozhlase nemôže zabezpečiť pluralitu inak ako hosťami, obzvlášť, ak je téma jednoznačná. "Ako ináč môže moderátor zabezpečiť iné názory, ako tým, že pozve ľudí, ktorí dlhodobo predstavujú rôzne názory. Ak je však téma jednoznačná, a to sa ukázalo napríklad v tejto relácii, asi treba dávať aj jednoznačné výstupy, a potom to nie je možné takto charakterizovať, ako to - podľa mňa mylne, charakterizovala Licenčná rada," dodal Minárik.
RVR dostala podnet aj na preskúmanie relácií SRo, v ktorých je rovnako ako v reláciách STV len premiér Robert Fico, odmietajúci diskusiu s inými hosťami. Čo povie rada si Minárik netrúfa odhadnúť, keďže sa už rozhodnutím o relácii Z prvej ruky ukázala ako spolitizovaná. "Neviem, či to rade nevadí, pretože ešte sa k tomu nevyjadrila. Trošku ma mrzí, že veľmi alibisticky sa správal konkrétny člen rady, ktorý povedal, že nezačnú konať z vlastného podnetu, hoci na to majú právo a ktorý nechcel povedať názor na vec, pretože toto sú ľudia, ktorí by mali strážiť čistotu v médiách a mali by byť schopní aj svoje názory prezentovať," povedal. Narážal na rozhovor denníka Sme s členom RVR Vladimírom Holanom, kde Holan opakovane odmietol povedať svoj názor s tým, že ho vyjadrí hlasovaním v rade. Čo si myslí o rozhodnutí o relácii Z prvej ruky nepovedal Sme ani ďalší člen rady Peter Abrahám. Odvolal sa na štatút RVR, podľa ktorého sú rozhodnutia rady záväzné pre všetkých jej členov.
Minárik pripúšťa, že rozhodnutie Licenčnej rady môže Rozhlasová rada využiť na odvolanie riaditeľky Miloslavy Zemkovej, a to predtým, než súd rozhodne o správnosti rozhodnutia RVR. "Všetko sa môže stať a v spolitizovaných radách je to oveľa pravdepodobnejšie. Poľovačka na pani Zemkovú je dlhodobá, ale zloženie (Rozhlasovej) rady bolo zatiaľ oveľa širšie, ako by si žiadala súčasná vládna moc - a preto sa to nepodarilo."
RVR rozhodla o relácii SRo Z prvej ruky v júni, o čom informoval 7. augusta denník Sme. Komentátori Sme a Pravdy Ivan Štulajter a Dag Daniš a ľavicový politológ Eduard Chmelár v nej 15. februára diskutovali o novele zákona o dôchodkoch a jej vplyve na odchod z druhého piliera, návrhu tlačového zákona a obnovení kandidatúry Smeru na členstvo v Strane európskych socialistov. RVR uviedla, že "zostava pozvaných hostí odrážala pluralitu názorov a odrážali širšie názorové spektrum“. Niektoré názory však "vyznievali voči vláde, jej politickej činnosti a predstaviteľom negatívne“. "Tvrdenia prizvaných komentátorov boli prezentáciou ich subjektívnych postojov, s prihliadnutím na závažnosť odprezentovaných obvinení, neboli v žiadnom smere v prospech plurality a vyváženosti sprostredkovaných informácií,“ cituje radu Sme.
SITA