Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. októbra 2015

Líbya: Parlament odmietol návrh OSN na spoločnú vládu



Na archívnej snímke predstavitelia Líbye a OSN.



Zdieľať
Na archívnej snímke predstavitelia Líbye a OSN. Foto: TASR/AP/Michael Sohn
Tripolis 20. októbra (TASR) - Medzinárodne uznávaný parlament Líbye odmietol v pondelok návrh OSN na vytvorenie vlády národnej jednoty. Väčšina poslancov vo východolíbyjskom Tobruku sa po búrlivom osemhodinovom zasadnutí postavila proti kompromisu so súperiacou islamistickou vládou v Tripolise, informovali s odvolaním sa na členov parlamentu svetové agentúry.


Poslanci parlamentu zasadajúceho v Tobruku sú rozdelení do viacerých blokov: pokým niektorí podporujú dohodu, federalisti a stúpenci vplyvného generála Chalífu Haftara sú proti spoločnej vláde s islamistami. Sprostredkovateľ OSN Bernardino León označil návrh svetovej organizácie za "poslednú šancu" na mier v rozvrátenej severoafrickej krajine.

Jeden z poslancov z Tobruku podľa agentúry AP uviedol, že tamojší parlament namieta proti zmenám, ktoré do návrhu zapracovala islamistická vláda v Tripolise bez súhlasu druhej strany. Medzinárodne uznávaný parlament však súčasne oznámil, že sa bude naďalej zúčastňovať na Spojenými národmi sprostredkovaných mierových rozhovoroch, uviedla agentúra Reuters.

Parlament v Tripolise zatiaľ o návrhu nehlasoval. Predpokladá sa, že čaká na rozhodnutie z Tobruku, píše agentúra DPA.

Tripoliská islamistami vedená vláda v pondelok vydala vyhlásenie, podľa ktorého by podpísanie návrhu "viedlo k ďalším komplikáciám". Ohradzuje sa totiž proti tomu, že návrh dostatočne nezaručuje uplatňovanie islamského práva v Líbyi, uviedli jej predstavitelia pod podmienkou anonymity.

Obe vlády okrem toho kritizovali Leóna za to, že oznámil kandidátov na členov vlády národnej jednoty, aj keď sa ešte na jej vytvorení nedohodli.

Štyri roky po páde líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího bojujú o moc v krajine ťažko vyzbrojené milície. V Tobruku a Tripolise pôsobia dve konkurenčné vlády a dva parlamenty. Mocenské vákuum využívajú teroristické skupiny ako Islamský štát (IS), no tiež pašeráci nelegálnych migrantov smerujúcich do Európy. León začiatkom októbra po niekoľkých mesiacoch náročných rokovaní predložil návrh spoločnej vlády, ako aj kandidátov do nového vedenia.

V pondelok viaceré západné a arabské krajiny vyzvali strany konfliktu v Líbyi, aby súhlasili s kompromisom a bezodkladne realizovali návrh OSN. Politická dohoda poskytne krajine stabilitu, kým nebude môcť byť prijatá nová ústava, uvádza sa vo vyhlásení, ktoré zverejnilo ministerstvo zahraničných vecí Francúzska. Výzvu podľa neho podporili aj šéfovia diplomacie Nemecka, USA, Británie, Alžírska, Spojených arabských emirátov, Španielska, Talianska, Maroka, Kataru, Tuniska, Turecka a Európskej únie.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prezident Južného Osetska navrhuje referendum o pripojení k Rusku
<< predchádzajúci článok
Z múzea ukradli medailu, udelenú laureátovi Nobelovej ceny za mier