Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. novembra 2006

Libanonský premiér neprijal rezignáciu ministrov za Hizballáh



Libanonský premiér Fuád Siniora v sobotu odmietol prijať rezignáciu piatich ministrov svojej vlády, ktorí v nej zastupujú strany Hizballáh a Amal. "Premiér odmietne rezignáciu ministrov z Hizballáhu ...



Zdieľať

BEJRÚT 11. novembra (WEBNOVINY) - Libanonský premiér Fuád Siniora v sobotu odmietol prijať rezignáciu piatich ministrov svojej vlády, ktorí v nej zastupujú strany Hizballáh a Amal. "Premiér odmietne rezignáciu ministrov z Hizballáhu a Amalu, a to aj v prípade, ak mu formálne predložia oficiálne rezignačné listiny. Trvá na tom, aby zostali súčasťou vlády," uvádza sa vo vyhlásení, ktoré zverejnila tlačová služba vlády.

Strany Hizballáh a Amal spájajú prosýrske postoje, a tie ich zároveň stavajú do opozície voči Siniorovi, ktorý má podporu Západu. Účasť Hizballáhu vo vláde mnohých prekvapila, keďže Siniorova strana sa ostro vymedzuje voči Sýrii a jej vplyvu na libanonskú politiku. Sýriu a jej libanonských spojencov, ktorým je aj Hizballáh, dokonca obviňuje z vraždy svojho bývalého predsedu a voľakedajšieho libanonského premiéra Rafíka al-Harírího. Rozdielne postoje k Sýrii a úlohe, ktorú by mala táto krajina zohrávať v Libanone, sú jedným z dôvodov, pre ktoré chce Hizballáh opustiť Siniorovu vládu.

Šiitské strany Hizballáh a Amal od Sinioru požadujú rekonštrukciu vlády. Chcú, aby najmenej tretina členov vlády (tých je v súčasnosti 24) pochádzala z radov šiitov, čím by stúpenci tejto vetvy islamu disponovali právom veta a mohli účinnejšie rozhodovať o smerovaní krajiny. To zatiaľ Siniora odmieta. Analytici sa nevedia dohodnúť, čo bude premiér ďalej robiť. Podľa libanonskej ústavy totiž musia s vládou súhlasiť všetky tri hlavné zložky libanonskej spoločnosti - sunniti, šiiti aj kresťania. Podporu šiitov však už vláda takmer stratila.

Na druhej strane má premiér možnosť držať ministrov vo vláde aj proti ich vôli. Vláda sa rozpadá až vtedy, keď z nej odíde tretina, teda v prípade súčasnej vládnej zostavy osem ministrov. Siniora má teraz viacero možností, žiadna z nich však nie je ideálna, zhodujú sa pozorovatelia. Jednou z možností je vymenovanie šiitských predstaviteľov, ktorí nepatria k Hizballáhu ani Amalu. Druhou možnosťou je zostavenie dočasnej vlády, ktorá by fungovala až do času, keď sa Siniora dohodne so šiitmi.

SITA,AP,AFP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ak Irán neskončí s jadrovým programom, draho zaplatí
<< predchádzajúci článok
Mestu chýba nízkoprahová nocľaháreň pre bezdomovcov